Współczynnik przenikania ciepła
Współczynnik przenikania ciepła (U) [W/(m²·K)] określa przenikanie ciepła przez przegrody termiczne. Jest to wielkość przepływu ciepła przez jednostkową powierzchnię przegrody w momencie, gdy po obu jej stronach różnica temperatur wynosi 1K. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody. Wiąże się ona z wieloma korzyściami.
Czym jest współczynnik przenikania ciepła?
Znając współczynnik przenikania ciepła można dostosować odpowiednią grubość warstwy ocieplenia, jak i oszacować po jakim czasie inwestycja się zwróci. Współczynnik U ma znaczący wpływ na koszty ogrzewania domu. Dlatego należy mieć świadomość, że jeśli użyjemy droższego, dobrej jakości ocieplenia, to może nam się to bardziej opłacać niż późniejsze wydawanie niemałych sum na rachunki za ogrzewanie. Znajomość współczynnika U pozwala nam świadomie podjąć decyzję o wyborze materiałów budowlanych. Należy szukać takich, które mają jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (należy pamiętać, że współczynnik przewodzenia ciepła, w przeciwieństwie do współczynnika przenikania ciepła, nie zależy od grubości warstwy danego materiału). Właściwości cieplne zmieniają się oczywiście w zależności od technologii budowy, rodzaju i grubości warstwy izolacyjnej oraz szczelności całej konstrukcji.
Minimalne współczynniki przenikania ciepła
Przepisy dotyczące minimalnych współczynników U zmieniają się stosunkowo często (wiąże się to z powstawaniem materiałów o coraz lepszych parametrach cieplnych). Szacuje się, że w 2021 współczynnik przenikania ciepła dla ścian wyniesie 0,20 W/(m²·K). Budując dom powinno się, w miarę możliwości, zastosować do wymogów, które będą obowiązywać za kilka lat. Dzięki temu dana nieruchomość będzie mogła w przyszłości dalej funkcjonować na rynku jako dom spełniający normy określone przepisami.
Małe różnice w wartości współczynników przenikania ciepła
Należy pamiętać, że nawet małe różnice we współczynnikach przewodzenia ciepła mogą mieć znaczący wpływ na grubość warstwy jaką będziemy musieli użyć, aby uzyskać pożądany współczynnik przenikania ciepła. Powinno się również uwzględnić mostki termiczne i nieszczelności w izolacji, które mogą podwyższać współczynnik U. Ważna jest również jednorodność materiałów, które stosujemy do budowy danej ściany. Pozwala to na uzyskanie powierzchni o podobnych parametrach termicznych.