fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Po co ocieplać stropodach?

Stropodach, inaczej dach płaski, jest stropem umiejscowionym nad ostatnim piętrem budynku. W takim przypadku w  budynku nie występuje poddasze.
Z uwagi na ryzyko szybkiego wychładzania się całego budynku, warto ocieplić stropodach. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i energię wykorzystaną na ogrzanie domu zimą. Dodatkowymi zaletami takiej decyzji jest poprawienie akustyki, więc najlepiej pamiętać o wyciszeniu sufitu jeszcze na etapie budowy. Nie można też zapomnieć o jeszcze jednej zalecie ocieplenia przykrycia dachowego, jaką jest zapewnienie większego bezpieczeństwa pożarowego.

Sprawdzonym i często stosowanym do ocieplania dachów płaskich materiałem jest wełna mineralna.

Dach płaski – ocieplanie wełną mineralną
Dach płaski – ocieplanie wełną mineralną

Wełna mineralna – skalna i szklana

Wełna mineralna skalna i szklana, to bardzo podobne materiały. Warto jednak znać różnice, jakie między nimi występują.

Mineralną wełnę skalną wytwarza się ze skał takich jak margle czy bazalt. Do jej uzyskania można też wykorzystać surowce odpadowe – na przykład brykiet mineralny albo żużel wielkopiecowy.
Pozyskane surowce roztapia się i rozwłóknia z użyciem bardzo wysokiej temperatury. Następnie wskutek klejenia – właściwej obróbki, powstają wyroby z wełny, a wśród nich między innymi maty, rulony, płyty miękkie i mineralna wełna twarda.

Zupełnie inaczej wygląda pozyskiwanie i produkcja wełny szklanej. Istotne jest, ze ma ona mniejszą gęstość. Do wyprodukowania produktów końcowych (płyty, maty) stosuje się kwarc i stłuczkę szklaną.

Ocieplanie dachu płaskiego wełną mineralną

Włókna do ocieplania dachu płaskiego muszą być sprasowane. Im większy stopień sprasowania, tym większa gęstość i wytrzymałość płyty.
Stropodachy niewentylowane wymagają najtwardszych płyt – powyżej 110 g/m3. Są specjalne systemy ocieplania właśnie takich płaskich dachów, a w ich skład wlicza się dwa główne rodzaje płyt – wierzchnie
i spodnie.
Są także płyty dwugęstościowe, gdzie płyta spodnia i wierzchnia stanowią całość.
Dachowe płyty wełniane mają własny współczynnik przewodzenia ciepła i wynosi on od 0,033 do 0,040 W/(mK).

Na dachu płaskim, mocuje się płyty ociepleniowe do podłoża w sposób mechaniczny, posługując się kołkami teleskopowymi wraz z dociskowymi tarczkami.

Wady i zalety

Wełna mineralna ceniona jest za wysoką trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia. Nie ulega uszkodzeniu po kontakcie z rozpuszczalnikami i zawierającymi je substancjami. Jest także niepalna, gdyż doskonale wytrzymuje wysokie temperatury, choć w tym aspekcie lepiej od wełny szklanej sprawdza się wełna skalna, która topi się dopiero w temperaturze około 1000o Celsjusza.
Tak wełna szklana, jak i skalna są łatwe w transporcie i przechowywaniu, a to dzięki ich całkiem niskiej gęstości pozornej. Wełna mineralna jest za to surowcem dość nasiąkliwym, który może wchłaniać wodę, pogarszając równocześnie parametry termoizolacyjne. Przy odpowiednio wykonanym ociepleniu stropodachu, odkształcenia, jakim podlega ten surowiec wskutek zawilgocenia (w odpowiednich warunkach cieplnych) nie powinien przekroczyć jednak 1%.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.