fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Czynności w przypadku uszkodzenia stropu

Czynności w przypadku uszkodzenia stropu

Problem z uszkodzonym stropem nie dotyczy wyłącznie starych budynków a uszkodzenie może mieć różne przyczyny – tj. kłopoty z gruntem, korozja stali belek, błędy wykonawcze, naturalne zużycie czy oddziaływania losowe (np. pożar) . W  przypadku nowego budownictwa  jednym z najczęstszych problemów jest brak odpowiedniej pielęgnacji twardniejącego betonu podczas upalnych dni (zbyt szybkie wiązanie betonu). (uprawnienia budowlane 2019) Uszkodzenia stropu potrafią być groźne i nie należy tego problemu lekceważyć, ponieważ może to grozić nawet katastrofą budowlaną. Jakie zatem czynności należy podjąć w przypadku wad stropu? (uprawnienia budowlane segregator z aktami)

Uszkodzenie stropu

Przede wszystkim należy zacząć od pomocy konstruktora, który sporządzi ekspertyzę konstrukcyjną, wykaże przyczyny uszkodzeń  oraz zaproponuje taki sposób naprawy stropu aby był najskuteczniejszy.  To w jaki sposób będziemy naprawiać nasz strop zależy od rodzaju uszkodzenia. Najprostsza jest  naprawa w przypadku uszkodzeń nie stwarzających zagrożenia, czyli płytkie rysy i pęknięcia stropu od spodu w pobliżu miejsc styku belek stropowych z pustakami , cegłami, które tworzą wypełnienie stropu lub między poszczególnymi  prefabrykowanymi płytami stropowymi. Niegroźne uszkodzenia wystarczy tylko zaszpachlować  np. cementem modyfikowanym polimerami lub specjalnym zestawem naprawczym PCC. W przypadku głębszych pęknięć należy wykonać iniekcję, która polega na wstrzykiwaniu specjalnej masy wypełniającej  pustą przestrzeń. Czasem pęknięcia wymagają na początku procesu jeszcze zazbrojenia. (uprawnienia budowlane egzamin ustny 2019) Po naniesieniu pierwszej warstwy masy szpachlowej wtapia się w nią pas siatki z włókna szklanego. Na to kładzie się drugą warstwę masy i wszystko wygładza.

Kroki w przypadku uszkodzenia stropu

Niestety czasami  nawet małe pęknięcia stropu mogą być przyczyną poważniejszych kłopotów.  Należy zatem obserwować przez pewien czas uszkodzony strop , czy rysy nie wydłużają się i nie rozszerzają – może to oznaczać, że strop jest przeciążony. W takim przypadku postępuje odkształcenie stropu, co jest już poważniejszym uszkodzeniem stropu.  W takiej sytuacji dobrym wyjściem jest zmniejszenie ciężaru stropu. Jeśli jest to możliwe usuwa się wylewkę i posadzkę (ciężkie elementy stropu) i zastępuje się na przykład podłogą z desek ułożonych na wypoziomowanych legarach (lekka podłoga). Innymi sposobami odciążenia jest zburzenie niektórych murowanych ścian działowych lub zastąpienie ich ścianami o lekkiej konstrukcji szkieletowej. Innym sposobem naprawy stropu jest zwiększenie nośności konstrukcji poprzez jego wzmocnienie. Wzmocnienie stropu na belkach stalowych można w prosty sposób uzyskać przez dodatkowe podparcie tj. dodatkowe ścianki działowe. (uprawnienia budowlane akty prawne) W przypadku starych stropów Kleina do istniejących belek należy dospawać od góry dodatkowe belki. Na to następnie należy ułożyć ponownie podkład podłogowy.

Podsumowanie

Inną opcją jest wykonanie nadlewki betonowej usztywniającej płytę stropu. Przed tym należy jednak uszorstkowić powierzchnię starego betonu. Konieczne jest również wykonanie nowego dodatkowego zbrojenia i połączenie go ze starym. Jeszcze innym sposobem jest podparcie stropu od spodu dwuteownikami. Jak widzimy istnieje wiele możliwości naprawy stropu.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com