fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Betoniarka na podwoziu gąsienicowym ma podobną konstrukcję jak betoniarka torowa (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Różnią się one inną konstrukcją oraz sposobem działania.

Ramę betoniarki wykonuje się ze stali profilowej, która ma przekrój dwuteowy i ceowy. Opiera się ona na podwoziu gąsienicowym. Stateczność betoniarki jest możliwa dzięki długości podwozia i rozstawowi gąsienic.

Budowa betoniarki
Budowa betoniarki

Mieszalnik betoniarki jest w kształcie cylindra. Posiada poziomą i stałą oś obrotu. Dzięki temu jest wolnospadowy system mieszania. Podwójny mieszalnik powoduje zwiększenie wydajności betoniarek. Dzieli się on na 2 komory dzięki przeponie.

Materiały składowe w pierwszej komorze są częściowo przemieszane z wodą. Po tym dostają się do drugiej komory. Odbywa się w niej całkowite mieszanie. W tym samym czasie w pierwszej komorze miesza się kolejna porcja masy betonowej.

Urządzenie wodne w betoniarce składa się z:

– przewodów,

– zbiornika zasilającego,

– zaworów,

– zbiornika dozującego.

Kosz zasypowy powstaje ze stalowej blachy, którą usztywnia się stalą profilową. Łączy się on przegubowo z ramą betoniarki. Kosz można ładować z różnych środków transportowych. Kosz wciąga się do góry przy pomocy wyciągu i lin. Jego wlot wchodzi do mieszalnika. Wlot kosza posiada rzadką kratę, która nie pozwala na to, żeby do mieszalnika dostało się np. opakowanie cementu. Dodatkowo zabezpiecza ona przed wypadkami. Rynna spustowa służy do wyładowywania masy betonowej z mieszalnika (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Urządzenie rozładunkowe posiada wysięgnik wspornikowy oraz w kosz wyładowczy. Wysięgnik może osiągnąć długość ok. 11 m. Zrobiony jest ze stali profilowej. Kosz wyładowczy porusza się wzdłuż wysięgnika na stalowych kółkach. Wysięgnik łączy się w sposób przegubowy z ramą betoniarki. Jego koniec znajduje się na linach, co pozwala wysięgnikowi wykonywać ruchy w pionie i w poziomie.

Betoniarka samochodowa

Betoniarka samochodowa to betoniarka, która nie posiada podwozia i jest zamocowana do ramy podwozia samochodowego. Zaletą takich betoniarek jest to, że proces sporządzania masy betonowej może mieć miejsce podczas transportu składników masy.

Mieszalnik betoniarki jest w kształcie cylindra, który zmienia się na końcu w stożek. W tylnej części mieszalnika znajduje się otwór, którym załadowuje się materiały składowe oraz wyładowuje się gotową masę betonową. Otwór ten jest zamknięty podczas obrotu mieszalnika.

W środku mieszalnika mocuje się spiralne łopatki do pobocznicy. Ustawia się je tak, że podczas obracania się mieszalnika w jedną stronę dochodzi do mieszania składników, a podczas obrotu w drugą stronę – masa betonowa jest podawana do otworu wyładunkowego.

Mieszalnik może być napędzany ze specjalnego silnika bądź z silnika samochodowego (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Ich pojemność wynosi od 0,75 do 3,75 m3. Jednocześnie w tych samych mieszalnikach, podczas przewozu gotowej masy, pojemność wynosi od 1,5 do 5,2 m3. Z reguły jest tam, że geometryczna pojemność mieszalnika jest od 2,5 do 3 razy większa niż pojemność robocza.

Zbiornik na wodę dzieli się na dwie części:

– pierwsza: zawiera wodę do masy betonowej,

– druga: zawiera wodę, którą przepłukuje się mieszalnik po każdym rozładowaniu.

Zalety i wady betoniarek samochodowych

Zaletami betoniarek samochodowych są:

– wysoka jakość przygotowanej masy, którą uzyskano dzięki dobremu mieszaniu,

– wyeliminowanie konieczności stosowania specjalnych urządzeń dla przewozu cementu.

Z kolei wadami betoniarek są:

– duży koszt inwestycji ze uwagi na konieczność zakupu kompletu betoniarek,

– zwiększenie tonażu transportowego,

– trudność ustalenia z potrzebami budowy czasu przejazdu betoniarki z bazy na mniejszą budowę, zwłaszcza przy znacznych odległościach (uprawnienia architektoniczne 2021).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com