fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycia arkuszowe z gładkiej stalowej blachy

Blacha powstaje przez zwalcowanie stali z miękkich gatunków. Norma PN-56/H-92202 mówi, że blacha, która nadaje się na pokrycie dachowe ma wymiar 0,7 x 1,4 m (uprawnienia budowlane). Grubość blachy zgodnie z normą powinna wynosić 0,45 do 0,65 mm, przy czym wartość wzrasta co 0,05 mm (0,45, 0,50, 0,55 itd.). Powierzchnia arkuszy stalowych musi być gładka, beż żadnych zawalcowań, pęknięć, plam od rdzy, dziur.

Pokrycia z gładkiej stalowej blachy

Przechowywanie blachy

Blacha stalowa powinna być przechowywana w zamkniętym i suchym pomieszczeniu. Podczas transportu nie przewozi się jej w opakowaniach, lecz w stosach, które należy starannie ułożyć, aby nie uszkodzić blachy (testy 2021 uprawnienia). Po dotarciu materiału na magazyn arkusze blachy należy posortować i sprawdzić, czy są wolne od wszelkich uszkodzeń. Arkusze sortuje się, gdy wartość odchyleń przekracza 3 mm, w stosunku do teoretycznych krawędziowych linii. Do 3 mm arkusze uznaje się za proste, i można zastosować je na pokrycie dachowe. Gdy jedna z krawędzi jest ukośna i wynosi powyżej 3 mm, takich arkuszy używa się do krańcowych elementów dachu. Można użyć jej przy dolnych częściach okapu bądź górnych, przy kalenicy. Jeżeli odchylenia dotyczą dwóch krawędzi, blachę można wykorzystać np. przy obróbce komina, do pokrycia ogniochronnych murów, wszędzie tam, gdzie wszelkie odchylenia nie stanowią przeszkód.

Ile powinien wynosić spadek połaci?

Połacie dachowe, które są pokryte stalową gładką blachą w arkuszach muszą mieć odpowiedni spadek (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wynosi on minimum 0,2, jednak aby zapewnić większą szczelność warto zastosować spadek 0,3. Aby wyznaczyć odpowiednie linie oraz odmierzyć wszystkie wymiary połaci dachowej, należy przygotować odpowiednie rysunki dotyczące pokrycia. W rysunku należy ująć także rozplanowanie arkuszy blachy i zaznaczenie specjalnych miejsc. W kolejnym etapie należy przygotować specyfikację materiałową. Chcąc przenieść wszystkie wymiary z rysunku na blachę, należy użyć narzędzia pomiarowe takie jak linijka, kątownik, metrówka, cyrkiel, rysik, znacznik itd.

Zastosowanie cyrkla

Do wyznaczania pomiarów przydaje się także cyrkiel. Jego nóżki przesuwają się wzdłuż kierunkowej listwy, na której to została umieszczona podziałka, która mierzy rozstawienie jego nóżek. Znacznik służący do wykonania linii odgięcia blachy powstaje z płaskowników (uprawnienia budowlane – egzamin). Planując większe albo bardziej skomplikowane elementy, często korzysta się ze specjalnych wzorników, które wpływają na szybkość wykonywanych robót. Blachę tnie się za pomocą ręcznych nożyc, nożyc mechanicznych lub stołowych. Podczas mniejszych robót blachę można przeciąć przecinakiem lub nożem. Ręczne nożyce mogą mieć różne typy np. nożyce normalne ręczne, nożyce służące do rozcinania arkuszy, uniwersalne czy stołowe. Nożyce uniwersalne służą do cięcia blachy w prostej i krzywej linii oraz tam, gdzie jest trudny dostęp. Stołowe nożyce mają przymocowany do warsztatowego stołu dolny nóż a górny jest ruchomy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com