fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia w specjalności architektonicznej – egzamin ustny

Godnym uwagi jest fakt, że egzamin ustny zazwyczaj odbywa się zaraz po ogłoszeniu wyników z części pisemnej. Oczywiście może mieć również miejsce kilka dni później w zależności od ilości zdających. Jeżeli chodzi o zestaw pytań egzaminacyjnych, to składa się on  z 5 pytań. Kandydaci losują zestaw i muszą odpowiedzieć na 3 zawarte w nim pytania (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Z kolei 2 pozostałe pytania zadaje komisja. Te pytania dotyczą praktyki budowlanej oraz pracy projektowej.

Uprawnienia w specjalności architektonicznej – egzamin ustny

Pytania pomocnicze

Ważnym aspektem jest to, że komisja może zadawać pytania pomocnicze. Nie może być ich jednak więcej niż 3 pytania. Takie pytania wiążą się z pytaniami, które znajdują się w zestawie pytań kandydata. Warto również przyjrzeć się zakresowi pytań dla każdego zakresu oraz rodzaju uprawnień budowlanych. Otóż dotyczą one umiejętności wykorzystania wiedzy technicznej podczas praktyki zawodowej oraz zastosowania w praktyce przepisów prawa. Poza tym związane są z uprawnieniami budowlanymi architektonicznymi (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Podczas egzaminu kandydat musi także wykazać się wiedzą z zakresu  prowadzeniem robót budowlanych lub budowy albo wykonania zadania projektowego w zakresie specjalności architektoniczne.

Czas trwania egzaminu ustnego

Czas trwania egzaminu ustnego wynosi 60 minut. Kandydat po wylosowaniu zestawu pytań ma 25 minut, aby przygotować się do egzaminu.. Przygotowując się do odpowiedzi można posiłkować się aktami prawnymi, normami oraz eurokodami. Materiały te są udostępniane przez komisję egzaminacyjną (programy do uprawnień budowlanych). Oczywiście celem egzaminowanych jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu. Jest to możliwe po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na wszystkie 5 pytań. Dopuszcza się jednak udzielenie jednej niepełnej odpowiedzi.

Wyniki egzaminu

Oczywiści wyniki egzaminu wiążą się z zadowoleniem tych, którzy zdali oraz smutkiem tych, którym się nie udało. Osoby, które nie zaliczyły egzaminu otrzymują od Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej decyzję odmowną. Jednocześnie dostają informację o możliwości ponownego przystąpienia do egzaminu ustnego. Wówczas należy złożyć stosowny wniosek oraz uiścić opłatę (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Komisja opierając się na wynikach egzaminu pisemnego oraz ustnego ustala podczas głosowania całościowy wynik egzaminu. Następnie przekazuje protokół do właściwej okręgowej komisji kwalifikacyjnej. Załącza również dokumentację osoby starającej się o uprawnienia.

Konkludując, wynik egzaminu decyduje oraz złożona dokumentacja decydują o tym, jaka zostanie wydana decyzja. Można zatem  uzyskać decyzję o nadaniu uprawnień budowlanych lub odmowie ich nadania. Odmowa może wynikać z powodu  negatywnego wyniku egzaminu pisemnego lub negatywnego wyniku egzaminu ustnego. 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com