fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W ogólności pomosty robocze opierają się na górnych wieńcach należących do zespołów tarcz deskowań ślizgowych. Na konstrukcję pomostu składa się belkowanie lub żebrowanie i zasłania wykonywane z desek. W przypadku silosów o dużych rozpiętościach belkowanie czasami opiera się na podciągach. One natomiast są oparte na dolnych wieńcach deskowania ślizgowego. W silosach powinno się stosować podciągi wykonywane ze stalowych belek, prefabrykowanych lub belek strunobetonowych. Te ostatnie mogą być jednocześnie wykorzystywane jako belki stropowe.[uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane] Gdy w konstrukcji niezbędne jest zastosowanie żebrowań stropu nad silosem to w pomoście roboczym mogą być wykonywane odpowiednio wykształtowane deskowanie, które jest zakrywane podczas pracy ślizgu. W sytuacji, gdy pomost podchodzi pod strop to deskowania żeber są demontowane. Dzięki temu można uzyskać od razu gotowe deskowania dla zbrojenia i betonowania żeber i płyty stropowej. Deskowanie gzymsów oraz wsporników stropów są wykonywane analogicznie.

Pomosty robocze
Pomosty robocze

Rodzaje pomostów

Możemy wyróżnić dwa rodzaje pomostów. Pierwszym z nich są pomosty pełne, które tworzą zasłanie całego pomieszczenia pod ogólnym pomostem roboczym. Drugim rodzajem są pomosty obwodowe, które tworzą częściowe zasłania przy ścianach po obwodzie pomieszczeń. W budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym, gdzie rozpiętości pomiędzy ścianami są niewielkie, a pomosty robocze spełniają zadania, które są związane tylko z zastosowaniem ślizgu to do belkowania pomostów można wykorzystywać beleczki rusztowania bezstemplowego, które ma zmienną rozpiętość.[uprawnienia budowlane testy] Dla większych rozpiętości występujących pomiędzy ścianami stosowane są ogólne pomosty obwodowe. Składają się one z dwóch pomostów podłużnych lub pierścieniowych, które są zmontowane po obydwu stronach ścian.

Pomosty wiszące wewnętrzne

Pomosty wiszące wewnętrzne są wykorzystywane do wykończenia powierzchni ścian. Mogą również być wykorzystywane do obserwacji pracy całej konstrukcji deskowań. Pomosty zawiesza się do krążyny lub do belkowania ogólnego pomostu poprzez wieszaki. Wieszaki te wykonuje się z prętów i stalowych jarzm, które są wykonywane z płaskownika. Łączy się je między sobą na śruby. Pomosty posiadające pełnie zasłanie są stosowane często jako deskowanie po płytę stropu.[uprawnienia budowlane]

Pomosty zewnętrzne

Pomosty zewnętrzne są zbudowane z wieszarów, pomostów oraz oporęczowania. Wieszary wykonuje się zazwyczaj z kątowników o wymiarach 50x50x5 lub rzadziej można spotkać się z wykonywaniem ich z desek. W dolnej części wieszarów układa się tarcze pomostowe. Wieszary należące do pomostów są opierane na zewnętrznych dolnych wieńcach deskowania ślizgowego. Następnie są one przymocowywane do zewnętrznych górnych wieńców poprzez kątowniki za pomocą śrub lub do stalowych jarzm.[egzamin na uprawnienia budowlane] Najbardziej prawidłowym rozwiązaniem, które jest stosowane w wiszących rusztowaniach jest wykonywanie ich z okrągłych prętów oraz jarzm. Stalowe wieszary, które są wykorzystywane robi się z kątowników. Wieszary drewniane są natomiast nieekonomiczne i powinno się je eliminować.

Przyjmowanie obciążeń pomostów roboczych

Obciążenia jakie działają na pomosty robocze muszą być przyjmowane według konkretnych kryteriów. W przypadku deskowania pomostów obciążeniem są siły skupione pochodzące od ciężaru japonki. Wynoszą one 500 kilogramów, gdzie obciążenie jednym kołem wynosi 250 kilogramów. Kolejnym obciążeniem jest obciążenie dynamiczne masy betonowej, która jest wylewana z pojemników.[segregator uprawnienia budowlane] W praktyce przyjmuje się obciążenie pochodzące od warstwy betonu, która ma grubość 20 centymetrów. Kolejnymi obciążeniami są pochodzące od pomostów transportowych. Należy również uwzględniać obciążenie pochodzące od osprzętu hydrauliczne, które jest zależne od stosowane typu pompy. Również ważne jest uwzględnienie obciążenia załogą, które wynosi około 150 kg/m2 i obciążenie spawarką wynoszące 200 kilogramów. Ostatnimi z obciążeń jest obciążenie zbrojenia ścian dla wysokości wynoszącej 100 centymetrów oraz obciążenie płytą stropu. To ostatnie uwzględnia się gdy, deskowanie pomostu będzie wykorzystane jako deskowanie pod stropy podczas końcowego etapu budowy.[akty uprawnienia budowlane]

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com