fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przepisy prawa a praktyka zawodowa

Artykuł 14 ustawy o prawie budowlanym wskazuje, że do zaliczenia praktyk zawodowych jest bezpośrednia praca pod odpowiednim kierownictwem. Praca ta w zależności od uprawnień może polegać na uczestnictwie w projektowaniu bądź pełnieniu funkcji technicznej. Odpowiednim opiekunem praktyki jest natomiast osoba, która posiada potrzebne uprawnienia budowlane. Przepisy te mają odniesienie także do praktyki odbywanej poza granicami Polski. Kim więc jest tytułowy opiekun praktyki dla uprawnień architektonicznych? Czy może nim zostać osoba o uprawnieniach konstrukcyjno-budowlanych? (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Opiekun praktyki dla uprawnień architektonicznych: osoba opiekuna

Praktyka praktyką, jednak oprócz niej samej, ważna jest osoba opiekuna. Powinien on posiadać uprawnienia w specjalizacji, do której kształci się kandydat na uprawnienia. Ponadto, gdy praktyka będzie już chyliła się ku końcowi, musi ona zostać w prawidłowy sposób potwierdzona. Może to zrobić wyłącznie taka osoba, która ma odpowiednie uprawnienia i jest czynnym członkiem samorządu budowlanego inżynierów budownictwa bądź architektów. Co ważne, uczestnikiem takiego samorządu należy być przez cały okres praktyk kandydata. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Opiekun praktyki dla uprawnień architektonicznych: jakie musi mieć uprawnienia?

Zakres praktyki, jak i uprawnienia opiekuna, muszą pokrywać się z rodzajem i zakresem uprawnień wybranych przez kandydata. W tym miejscu należy zastrzec, że osoba potwierdzająca praktyki projektowe koniecznie musi mieć uprawnienia architektoniczne. W przypadku zatwierdzania praktyki na placu budowy może już mieć uprawnienia nie tylko w specjalności architektonicznej, ale i konstrukcyjno-budowlanej. (uprawnienia architektoniczne)

Opiekun praktyki dla uprawnień architektonicznych: determinanty

Podsumowując, opiekun praktyki musi mieć uprawnienia nieograniczone, gdy kandydat właśnie o takie się stara. Tylko w ten sposób może on w pełni przygotować kandydata do wykonywania przyszłego zawodu. Rodzaj i zakres uprawnień budowanych jest zawsze zdeterminowany zakresem oraz rodzajem uprawnień osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień. Jak więc odpowiedzieć na pytanie ze wstępu? Praktykę zawodową do nieograniczonych projektowych uprawnień architektonicznych może nadzorować wyłącznie osoba o takich właśnie uprawnieniach. (programy do uprawnień architektonicznych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com