fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podczas budowania sztucznych dróg wodnych takich jak kanały, które są zabezpieczane przez warstwę wykonaną z płyt betonowych ilość betonu jaka niezbędna jest do jednego metra długości kanału jest niewielka. Często jednak zdarza się, że rozciąga się ją na bardzo długich odcinkach. Można więc powiedzieć, że roboty te są liniowe. W przypadku budowli piętrzących, które będą stosowane do celów energetycznych oraz żeglugowych obiekty są skoncentrowane.[egzamin na uprawnienia budowlane] W tym przypadku niezbędne jest wykonanie dużej ilości betonu w jednym miejscu. Ilość betonu może być bardzo zróżnicowania. Z tego powodu urządzenia służące do jej wytworzenia powinny mieć różne układy oraz wyposażenie. W przypadku małych ilości robót produkcja masy betonowej jest ograniczona jedynie do mieszania ze sobą składników.

Ilość betonu do budowy
Ilość betonu do budowy

Maszyny w wytwórniach betonowych

Roboty betonowe, które mają charakter liniowy wymagają stosowania maszyn samojezdnych lub przewoźnych. W takim przypadku nie mogą posiadać one dokładniejszych maszyn dozujących, ponieważ są one czułe na wszelkie wstrząsy, które mogą wystąpić podczas transportu.[segregator uprawnienia budowlane] Jedynie w przypadku budowli betonowych o dużej objętości i charakterze skoncentrowanym możliwe jest przeprowadzanie przemysłowej metody produkowania wysokogatunkowej masy betonowej. Wytwórnie tu wykorzystywane powinny być duże i posiadać dużą zdolność produkcyjną. W małych budowach ustawiane są zazwyczaj punkty wytwarzania mieszanki betonowej. Charakteryzują się one układem dwustopniowym. W dużych wytwórniach jest on natomiast zazwyczaj jednostopniowy. Różnice między tymi układami polegają na tym, że dla jednostopniowego wszystkie suche składniki są dostarczane z zasobników. Przemieszcza się je poprzez użycie dozatorów i leja wsypowego do betoniarek grawitacyjnych. Dla układu dwustopniowego składniki te są umieszczane w betoniarkach przez przenośniki oraz kosze zasypowe.[akty uprawnienia budowlane]

Wytwórnie inwentaryzowane

Dla małej oraz średniej ilości robót betonowych stosuje się wytwórnie inwentaryzowane. Mogą mieć one charakter rozbieralny lub przewoźny. Konstrukcje tych wytwórni uzależnione są od wymiarów urządzeń w nich się znajdujących. Cement załadowywany jest przy użyciu podnośników kubełkowych, śrubowych lub przez instalacje pneumatyczne.

Dozowanie składników

Dozowanie poszczególnych składników betonu należy przeprowadzać z odpowiednią dokładnością. W przypadku cementu wynosi ona ±1,0%. Dla wody wartość ta jest taka sama. Dla kruszywa natomiast wartość ta wzrasta do ±2,0%. Trzeba mieć jednak na uwadze, że osiągnięcie tych wartości możliwe jest jedynie dla wielkich wytwórni masy betonowej.[uprawnienia budowlane testy] Niestety czasami dochodzi do sytuacji w błędnym dozowaniu tych składników. Powstają wtedy betonu gorsze od zakładanych. Często błędy w dozowaniu spowodowane są błędami w konstrukcji dozatorów oraz maszyn, które służą do mieszania składników. Również sposób transportowania masy betonowej oraz jej błędne zagęszczanie może wpływać negatywnie na właściwości betonu.

Urządzenia wytwórni masy betonowej

W obecnych czasach nowoczesne wytwórnie masy betonowej są zakładami posiadającymi coraz bardziej skomplikowane i kosztowne zestawy urządzeń produkcyjnych. Zakłady produkcyjne są od siebie bardzo zróżnicowane pod względem maszyn oraz urządzeń wchodzących w ich skład.[uprawnienia budowlane] Ich wybór uzależniony jest głównie od ilości, rodzaju oraz jakości składników, z których ma składać się beton. Również mają na nie wpływy cechy, które ma posiadać dany beton. Najmniejsza ilość urządzeń wchodzących w skład wytwórni występuje w przypadku, gdy składniki betonu, głównie kruszywo nie wymagają przeróbki. W takim rozwiązaniu w wytwórni znajdują się operacyjne składy kruszywa oraz cementy i odpowiednio dobrane do nich urządzenia i maszyny. Oprócz tego powinien znajdować się w wytwórni dział transportowy służący do transportowania składników ze składowisk do odpowiednich wytwórni. Mamy również dział zasobników i dozatorów, dział mieszania, dział rozdziału masy betonowej oraz dział wydawania i dział transportowania wyprodukowanego materiału.[uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane]

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com