Egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane to nie bułka z masłem. Jednak cóż się dziwić, gdy ubiegamy się o tak odpowiedzialny i poparty ogromnym zaufaniem ludzi zawód. Egzaminy odbywają się dwa razy w roku i zawsze składają się z dwóch części: pisemnej i ustnej. (uprawnienia architektoniczne)

Test pisemny weryfikuje jak dobrze orientujemy się w tematach prawa budowlanego czy też ustaw i aktów prawnych (stworzonych na podstawie tych ustaw) odpowiadających zakresowi wybranej przez na specjalności. Pytania tego typu to mniej więcej 70% całego egzaminu. Musimy przygotować się też z zagadnień BHP, ponieważ zajmują one 20% testu. Ostatnie 10% pytań dotyczy przepisów kodeksu administracyjnego. (uprawnienia budowlane)

Ile mamy czasu, żeby odpowiedzieć na jedno pytanie? Otóż ogólnie przyjęto 1,5 minuty. Analogicznie więc to ile będzie trwał cały egzamin jest zupełnie zależne od ilości pytań. Osoba przewodnicząca komisji kwalifikacyjnej lub jej zastępca decyduje kiedy zegar rusza i odlicza koniec egzaminu. Na szczęście dla zdających mimo, że są 3 odpowiedzi zawsze tylko jedna z nich jest prawidłowa. Nie ma szans, żebyśmy mogli porozumiewać się pomiędzy miastami odnośnie pytań danego testu, ponieważ termin i godzina jest taka sama dla każdego okręgu. Następnie, jeśli uzyskaliśmy 75% jednoznaczne ze zdaniem, niedługo po tym otrzymujemy termin egzaminu ustnego. (o egzaminie na uprawnienia)

Jak przebiega egzamin ustny?

Do każdego egzaminu przygotowywany jest zestaw pytań. Zdający losuje je wybiera. Jest ich od 5 do 10 zależnie od wybranej specjalności. Oczywiście każde pytanie odpowiada ściśle jej zakresowi. Egzamin ten ma na celu sprawdzenie jak kandydat radzi sobie z wykorzystaniem praktycznego zastosowania przepisów prawa. Co więcej, analizuje jak dobrze została przyswojona wiedza techniczna zdobyta podczas praktyki zawodowej. Oczywiście są też pytania związane z wybraną specjalnością i można natrafić też pytanie części praktycznej. Dotyczy ono zazwyczaj rozwiązania jakiegoś problemu podczas kierowania budową, czy rozwiązania zadania projektowego (związanego tylko z dana specjalnością). (egzamin ustny na uprawnienia)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.