fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dźwigary pełnościenne spawane

Żeby nie doszło do wyboczenia blach pionowych dźwigara pełnościennego należy wykorzystać pionowe żebra usztywniające (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Robi się je z reguły z kątowników równoramiennych jednostronnych bądź dwustronnych. Warto zwrócić uwagę na pionowe żebra usztywniające, które znajdują się w punktach podparcia dźwigara głównego. Przekrój słupków podporowych powinny być większe od przekrojów pozostałych pionowych żeber usztywniających.

Dźwigary pełnościenne spawane

Dźwigary pełnościenne spawane zbudowane są z blachy pionowej i poziomej, które są połączone ze sobą za pomocą spoin ciągłych pachwinowych (bocznych). W przypadku, kiedy zastosowano by cienkie blachy, na skutek skurczu spoin mogłoby dojść do ugięcia blachy poziomej. Żeby temu zapobiec należy wygiąć w drugą stronę cienkie blachy przed spawaniem. Kolejnym wyjściem jest ściąć w odpowiedni sposób końce blachy pionowej.

Aby móc otrzymać zmienność momentu bezwładności przekroju dźwigara spawanego, należy zastosować poziomą blachę o zmiennej grubości lub poprzez zastosowanie dodatkowej blachy poziomej.

Pionowe żebra usztywniające z reguły są zrobione z obustronnych płaskowników. W sytuacji, kiedy jest to niewystarczające, powinno się zastosować żebra z teowników, dwuteowników bądź w formie obustronnych płaskowników, które należy przyspawać do dźwigara w płaszczyźnie prostopadłej do jego osi.

Słupki podporowe w dźwigarach głównych spawanych wykonuje się z:

– płaskowników,

– teowników,

– dwuteowników, które są odpowiedni wzmocnione.

Dźwigary główne z żelbetową płytą współpracującą

Płyta pomostu z żelbetu, która współpracuje z dźwigarami głównymi ma za zadanie zmniejszenie ilości stali w dźwigarach głównych, a także zwiększyć sztywność. W przypadku mostów drogowych płyta żelbetowa pomostu jest gruba na 16-18 cm (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Jeżeli mosty mają małą rozpiętość, to stalowa część dźwigara z żelbetową płytą współpracującą powinno się zrobić z gotowych dwuteowników. Aby móc uzyskać pełną współpracę pomostu z żelbetu z dźwigarami głównymi, płyta pomostu powinna być wykonana po podparciu rusztowaniem stalowej części dźwigarów głównych.

Dźwigary kratowe

Dźwigary kratowe buduje się z prętów, które najczęściej łączy się blachami węzłowymi. Pręty, które znajdują się w zarysie górnym dźwigara kratowego nazywa się pasem górnym G. Z kolei pręty, które znajdują się w zarysie dolnym dźwigara kratowego nazywa się pasem dolnym D. Pomiędzy nimi umieszcza się kratę, która zbudowana jest z krzyżulców K oraz z wieszaków i słupków S.

Dźwigary kratowe mogą być:

– nitowane,

– spawane,

– spawano-nitowane, czyli całość się spawa, jedynie połączenia montażowe są nitowane.

Podstawowymi kratami, które stosuje się w mostach są kraty, które mają kształt liter W, N, X, a także K. Najpopularniejsza jest krata w kształcie W (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Jest ona najodpowiedniejsza z powodów konstrukcyjnych, ekonomicznych czy plastycznych. Dodatkowo charakteryzuje się one najmniejszym ciężarem ze wszystkich krat, a także najmniejszą liczbą węzłów montażowych.

W przypadku, kiedy występuje większa rozpiętość przęseł należy zastosować dźwigary główne z pasem górnym krzywym. Warunkuje się to względami ekonomicznymi. Dotyczy to rozpiętości między 50 a 70 m. W przypadku, kiedy rozpiętość przęseł jest większa niż 70 m, to należy zaprojektować dźwigary główne z drugorzędnym zawieszeniem.

Aktualnie panuje trend, w których stosuje się kraty w kształcie W, nawet dla największych rozpiętości. Głównym powodem jest to, że powstają mniejsze naprężenia dodatkowe, które powstają z powodu sztywności węzłów.

Rozstaw dźwigarów głównych w mostach drogowych z jazdą dołem jest zależny od szerokości jezdni, która jest powiększona o pasy bezpieczeństwa.

W przypadku kratowego dźwigara głównego w moście z jazdą górą, ma on kształt dźwigara z pasem dolnym, który ma krzywiznę paraboliczną oraz kratę w kształcie litery W. W przypadku większych rozpiętości przęseł, kraty mają kształt litery N z drugorzędnym górnym podparciem.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com