fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Technologia wykorzystująca odnawialne źródła energii w domu

Słońce, wiatr to odnawialne źródła energii, z których możemy czerpać energię potrzebną do funkcjonowania domów.

odnawialne źródła energii w domu
odnawialne źródła energii w domu

Energetyka wiatrowa

W przypadku energetyki wiatrowej wykorzystuje się siły wiatru przez turbiny wiatrowe. Uzyskuje się je na tzw. farmach wiatrowych lub przydomowych elektrowniach. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Turbiny wiatrowe są prostymi konstrukcjami, które stanowią podstawę w przypadku energetyki wiatrowej. Energia elektryczna została wytworzona w generatorze napędzany przez łopaty wirnika. Istotnym elementem jest właśnie turbina wiatrowa, która decyduje o wydajności i mocy całej elektrowni wiatrowej, odpowiada ona na za pozyskiwanie energii elektrycznej z podmuchów wiatru. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Zasady działania fotowoltaiki

Energia słoneczna wykorzystywana jest przez fotowoltaikę. W tym przypadku promienie słoneczne są zamieniane na energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna może kosztować od kilkuset do nawet do kilkuset tysięcy. Oczywiście najtańsze są proste instalacje, które zapewniają ładowanie akumulatorów do oświetlenia LED lub ładowania telefonu. Instalacje, których koszt wynosi kilka tysięcy złotych, pozwalają zasilać energią dom, uzyskaną z tej technologii. Droższe instalacje fotowoltaiczne pozwalają obniżać rachunki za prąd z zakładu energetycznego. Jest to droga a zarazem opłacalna inwestycja.(egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Można ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Niektóre gminy proponują projekty związane z finansowaniem inwestycji. Najbardziej powszechne jest dofinansowanie fotowoltaiki sieciowej, czyli systemów nie używających akumulatorów.

Działanie pomp ciepła

Pompy ciepła pobierają ciepło z gruntu, powietrza i wody. Dzięki nim możemy podgrzewać wodę użytkową, ogrzewać dom. Mówi się, że pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych, ekologicznych systemu ogrzewania budynków i ogrzewania wody użytkowej. To dzięki nim wykorzystuje się energię słoneczną, która gromadzona jest w ziemi, w gruntach, w atmosferze. Wykorzystuje również energię geotermalną.(pytania na egzamin ustny do uprawnień)

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com