fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zlepieńce – czym są i gdzie można je zastosować?

Zlepieńce to okruchy powstałe z różnych skał, zarówno mniejszych jak i tych większych. Są one zaokrąglone albo też mogą posiadać ostre krawędzie, które złączone są różnymi rodzajami lepiszczy. W pobliżu Chęcin znajdziemy marmurowe zlepieńce, które służą do wyrabiania płyt oraz ciosów (nauka do uprawnień budowlanych).

Czym jest azbest
Czym jest azbest

Kwarcyt – przeobrażony rodzaj skał – skąd pochodzą?

Kwarcyt to przeobrażona skała, która pochodzi z piaskowców (program uprawnienia budowlane). Jego ziarna są poprzez krzemionkowe spoiwo ściśle scementowane. Mogą one także bezpośrednio krystalicznie zrosnąć. Prawie w 100% kwarcyty zbudowane są z krzemionki. Jest ich ponad 98%. Cechuje je twardość, dobra odporność na oddziaływanie kwasów i wytrzymałość. Ulegają one rozkładowi w fluorowodorowym kwasie. Obrabianie kwarcytów jest bardzo trudną czynnością, tak samo jak polerowanie.

Czym jest azbest?

Azbest to bezwonny albo uwodniony krzemian magnezu. Występuje on w postaci domieszek w niektórych rodzajach skał, takich jak hornblenda czy serpentyn, albo ma postać żyłek. Cechuje go włóknista struktura. W lepszych warunkach azbestu włókna można rozdzielać na bardzo cienkie, oddzielne nici. Można je tkać bądź skręcać. Ich wytrzymałość na rozrywanie jest dwa razy większa, niż w przypadku zwykłego żelaza i wynosi 80kG/mm² (program egzamin uprawnienia 2021).

Zastosowanie azbestu w praktyce

Azbest jest to surowiec stosowany przy wyrobach azbestowo -cementowych, do pokrycia dachowego. Jest on także surowcem przy wyrabianiu tkanin na ubiór strażacki. Wyrabia się także z niego azbestową tekturę oraz ognioodporną izolację np. w ognioochronnych drzwiach, obok pieców, które przylegają do drewnianych elementów itd. Pokłady azbestu możemy znaleźć w Południowej Afryce – Rodezja, w Kanadzie bądź na Syberii (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Jak wyglądają włókna azbestu?

Włókna azbestu układają się zazwyczaj w poprzek skalnej żyły. Długość włókien przeciętnie wynosi kilka mm. Można także znaleźć włókna, których długość jest nawet do kilku centymetrów. Im włókno azbestu jest cieńsze i dłuższe, tym lepszy jest jego gatunek. Nadaje się on wtedy bardzo dobrze do wyrobu tkanin, dachowych płytek itp. Z języka greckiego azbest oznacza niepalność. W rzeczywistości jest to materiał niepalny, ale kiedy ma styczność z temperaturą 700-^800°C staje się on bardzo kruchy. Azbest nie podlega działaniom alkaliów (uprawnienia budowlane – egzamin). Niektóre z jego gatunków są także odporne na oddziaływanie kwasów Ma on zdolności do absorbcji, czyli do osadzania na swojej powierzchni z roztworu cząstek pochodzących z innych materiałów, takich jak np. cement.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com