fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cegły w płycie

Cegły w płycie muruje się na zaprawie cementowej 1:3 uplastycznionej mlekiem wapiennym w liczbie pięć litrów ciasta wapiennego na 50kg cementu. Sklepienie z góry oblewa się niegęstą zaprawą cementową 1:2 lub 1:3, zalewając każdą spoinę i wyboistość. Aby otrzymać wyrównaną płaszczyznę sufitu płyty ceglanej musi zostać rozstawiony o jeden centymetr niżej od spodu belek. Z takich pobudek cegły wspierające się na stopce belki muszą zostać prawidłowo przycięte. Zanim zaczniemy robić płyty, stopki belek warto obłożyć siatką z drutu, aby zrobić przyczepność dla tynku sufitowego. Dla otrzymania wyższej sztywności belek górna stopka wśród belek może zostać zabetonowana, chroni to też belkę przed powstaniem rdzy.

Zamiast płyt Kleina z cegły do zapełnienia miejsc w stropie wśród belkami ze stali dwuteowymi używa się też prefabrykowane płyty żelbetowe. Poprzez skorzystanie z prefabrykowanych płyt żelbetowych w stropach z belek ze stali dwuteowych dostaje się takie plusy:

-pełne usunięcie drewna na deskowanie, (uprawnienia budowlane kontakt)

-obniżenie czasu zrobienia stropu i opcję rozmieszczenia płyt przez pracowników, którzy nie wymagają mieć do tego odpowiednich doświadczeń,

-obniżenie masy własnej stropu poprzez mniejszą masę na 1m2 płyt żelbetowych niż 1m2 płyty Kleina z cegły.

Wykorzystanie cegły
Wykorzystanie cegły

Popularne używane płyty

Istnieje dużo rodzajów prefabrykowanych płyt żelbetowych. Zwykle używane bywają płyty odmiany WPS i PS 170 czy PSW 170. (uprawnienia budowlane 2021) Płyty te są wytwarzane o rozpiętości 40cm i różnej szerokości co 10cm, w długościach widniejących w rozpisce 11-1. Płyty WPS posiadają formę prostokąta, wsparte są wzdłuż trzema żebrami, w obu końcówkach posiadają wgłębnie wsparcie na stopce niższej belki stalowej dwuteowej. Płyty WPS da się używać w stropach posiadających belki nie mniejsze od 14cm, NP14, żeby posiadały odpowiednie wsparcie na stopce belki. (uprawnienia budowlane program) Płyty rozmieszcza się bez użycia maszyn, dokładnie blisko siebie. Po ułożeniu pełnej płaszczyzny stropu spoiny wśród płyt i spoiny wśród krawędzi płyt a bokami belek stalowych zapełnia się zaprawą cementową 1:2 i 1:3. Rozmieszczanie płyt i zapełnienie spoin zaprawą robi się z pomostu zrobionego z desek o obszerności 32mm rozmieszczonych na wyższej stopce belek.

Strop odcinkowy z cegły na belkach stalowych

Jest inny od stropu Kleina, ponieważ w stropach odległościowych pojawiają się zwykle naciągnięcia zgniatające, a w stropie Kleina pojawiają się naciągnięcia wyciągające w niższym rzędzie płyty, jaki musi być dodatkowo uodporniony zbrojeniem zrobionym  z bednarki czy drutów stalowych. (akty prawne uprawnienia budowlane) Patrząc na rozmieszczenie belek stalowych i wielkości masy płyty wśródbelkowe da się robić w trzech kategoriach: rodzaju lekkiego, w jakich obszerność kafli to ¼ cegły, rodzaju półciężkiego, w jakich kafel obszerności ¼ cegły bywa uodporniony żeberkami z cegieł umieszczonymi na ukos i rodzaju ciężkiego obszerności ½ cegły. W każdej z tych rodzajów cegły rozmieszcza się długością prostopadle do belek czy ścian wspierających, by spoiny poprzeczne co do rzędów blisko siebie znajdujących się były przesunięte o połowę cegły. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Rozmieszczenie belek w stropach

Rozmieszczenie belek w stropach mieści się w przedziel 1-1.6m, patrząc na szerokość i masę. Płyty Kleina da się zbroić bednarką o średnicy poprzecznej 1×20 do 2×30 bądź drutami stalowymi 04.5-8.0 mm. Przekrój i rozmieszczenie zbrojenia w płycie zależy od masy stropu i szerokości płyty, czyli rozmieszczenia belek. Zbrojenie umieszcza się w co drugiej, co trzeciej albo nawet co czwartej spoinie, patrząc na masę. Końcówki bednarki warto zgiąć na długości blisko 3cm, żeby dało się je wpuścić wśród spoiny wśród cegieł i bokiem belki pozwoli to na rozmieszczenie bednarki w płycie na potrzebnej rosłości 1cm z dołu płyty. Tą sama metodą zgina się też druty stalowe. (program egzaminu na uprawnienia) Obszerność spoin, w jakich widnieje zbrojenie musi równać się przynajmniej 2cm, spoin niezbrojnych 1.5cm a poprzecznych 1cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com