fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykopy wąsko-przestrzenne

Warto w nich spoglądać na odpompowanie wód z deszczów i wgłębnych, podczas czego nieraz, szczególnie w wykopach jakie sięgają poniżej poziomu wody ziemnej, widnieje potrzeba przeprowadzania w najniższym miejscu dna studzienek, jakie będą zbierać wodę, z jakich potem odprowadza się zbierający się płyn. Do przeprowadzania wykopów wąsko-przestrzennych metodami automatyzowanymi, duży użytek mają koparki wieloczerpakowe, podsiębierne, zbierakowe bądź chwytakowe. Pochyłe mury wykopów posiadają wzmocnienia, służące uchronieniu ich przed zsuwaniem się ziemi poprzez ingerencję w warunki równo-chwilowe obnażonego muru w wykopie. Wzmocnienie w wykopach wąsko-przestrzennych da się otrzymać poprzez skorzystania z:

-deskowania poziomego lub pionowego, (uprawnienia budowlane kontakt)

-ścianek zakładanych oraz szczelni.

Wykopy oraz typy deskowania
Wykopy oraz typy deskowania

Rodzaje deskowania

Deskowanie poziome wykorzystywane jest w niemocnych ziemiach, a w zwięźlejszych jedynie w sytuacji wykopów głębokich, jakie mają zostać w swoim miejscu przez jakiś okres czasu. Do deskowania murów używa się głównie delikatne dyle stalowe o odpowiednim profilu i do rozpierania deskowania korzysta się z rozporków stalowych. Deskowanie pionowe wykorzystywane jest w ziemiach piaszczystych, gdzie jest duża ilość wody, a wspomaga się do tego koparkami wieloczerpakowymi w ziemiach, jakie potrzebują rozpierania murów od razu po przejściu koparki. Deskowanie ze ścianek nieprzepuszczających używa się z ziemiach bagnistych, mokrych, kurzawkowych, w sytuacjach, kiedy pogłębianie wykopu bez wcześniejszego uchronienia murów jest nierealne. (uprawnienia budowlane 2021)

Deskowanie ze ścianek zakładanych

Deskowanie ze ścianek zakładanych używane jest w przypadku wykopów rozpiętości większej niż dwa metry w niemocnych ziemiach, przykładowo w wykopach do zakładania przewodów o wielkich średnicach. Patrząc na role nasypu, przykładowo do torowiska arterii komunikacji czy do wałów zabezpieczających przed powodzią, oraz od panujących warunków klimatycznych ziemno-wodnych tworzywa ziemne przydatne do ich konstrukcji da się skategoryzować wedle ich potrzebności do wybranego zadania, ziemię:

-kamieniste z mocnych rodzajów skał,

-żwirowe oraz piaszczyste, (uprawnienia budowlane program)

-piaszczysto-gliniaste,

-pylaste oraz gliniasto-piaszczysto-pyłowe,

-gliniaste, lessowe. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Typy ziemi

Wśród wymienionych typów ziem przydatnych do nasypów, we wszystkich aspektach hydrogeologicznych, ziemie wspomniane w dwóch pierwszych podpunktach nadają się idealnie. Reszta może być wykorzystywana do tworzenia nasypu w jego częściach nieprzemoczonych i uchronionych przed działaniem wody opadowej płynącej czy ziemnej, albo we wszystkich sytuacjach hydrologicznych pod warunkiem usprawnienia fizycznego tych ziem dzięki wapnie. (program egzaminu na uprawnienia) Tworzywo ziemne do budowy nasypu musi zostać wykorzystane, gdy jest suche. Ziemie mokre trzeba najpierw osuszyć, bo nasypy zrobione z takich ziemi nie będą nośne i solidne. Nasypy na bagnach czy terenach podmokłych warto przeprowadzać w niższej części nasypu, z piasków i żwirów. W części górnej da się zastąpić piaski innym typem ziemi, tylko jeśli są idealnie uchronione przed wniknięciem wody. Patrząc na to, że do budowy nasypu trzeba zawsze użyć tworzywa ziemnego jaki już znajduje się na budowie, chociaż może nie zawsze będzie niezbędny, różne typy ziemi w nasypie warto rozmieszczać rzędami poziomymi z pamiętaniem o łatwym odpływie wody. Nie można pozwolić na pojawienie się w bryle nasypu, czy utknięć w rzędach nasypywanych z ziem szczelnych, bo będzie mogła utknąć w nich woda. Nie można też mieszać w bryle nasypu ziem o rozbieżnych wodo-szczelnościach. Aby pozwolić na odpompowanie wody na zewnątrz, trzeba stworzyć do tego odpowiednie miejsce. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com