fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Złącza na wkręty

Rozmieszczając śruby w szeregach warto pamiętać, żeby zachować takie odstępy wśród śrub, żeby dało się dokręcać kluczem nakrętki. Luki do śrub warto robić o przekroju 0.97 przekroju śruby, a pod główki oraz nakrętki dawać podkładki. Ilość śrub w złączu trzeba wyliczyć z wyników pomiarów. (uprawnienia budowlane 2021) Wkręty w pracach ciesielskich posiadają rolę głównie w tych miejscach, gdzie dokręcana część jest odrywana. Skupia się to głównie na deskowaniach mocowanych od dołu, przykładowo podsufitek. W budownictwie drewnianych używa się wkrętów z łeb sześciokątnym lub kwadratowym, zrobione tak by dało się je dokręcić kluczem czy śrubokrętem. Najniższy przekrój używanych wkrętów nie może być niższy od 4mm, a wkręty trzeba umieszczać we wcześniej stworzone luki o przekroju o 2 większe od wkręta. Wierci się na głębokość około 0.80 długości drutu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wkręty
Wkręty

Układy i rozmieszczenia wkrętów

Wkręty rozstawia się wedle systemów przestawnych oraz prostoliznego, pamiętając o takich wartościach:

W sytuacji części drewnianych oraz sklejki odstępu wkrętów S, od frontu części i odstępu SJ w rzędzie nie mogą być niższe od I0 przekrojów drutu (9, = .Si > 10</), odstępy wkrętów S2 od granicy części i odstępy SJ w warstwach muszą być niższe od pięciu przekrojów wkręta (S2 = S2 > 5 </). W sytuacji nakładek metalowych blisko jak wcześniej, ale St » SJ ^ 5 d i S2 = S’2 > 5d. Najniższą ilość wkrętów w złączach wyznacza przekrój wkręta. W sytuacji przekroju wkręta mniejszego bądź równającego się 10mm, korzysta się w złączu z czterech wkrętów:

-w sytuacji, gdy przekrój jest większy niż 10mm to używamy dwóch wkrętów, (uprawnienia budowlane program)

-jak wkręty o przekroju przekraczającym 6mm umieszcza się wedle rozmieszczeń używanych, zestawianych na śruby.

Sworznie

Sworznie robi się ze stali węglowej walcowanej, bez obecności nagwintowań oraz główek, o długości 4-5mm większej od zestawionej obszerności zestawianych części. Przekroje sworzni określane są w przedziałach I0-r24mm, podczas czego muszą one równać się przyjętym sortymentom nakrętek. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Sworznie rozstawia się wedle rozmieszczeń prostokątnych oraz przestawnych. Odstęp przekrojów sworzni od frontu zestawianych części, przy siłach zgniatających, musi równać się nie mniej niż cztery przekroje sworznia, podczas sił wyciągających – siedem. Odstęp przekroju sworzni od granicy wzdłużnej drewna nie może być niższa od trzech przekrojów sworznia. Odstęp wśród osi sworzni, obliczany wedle włókien drewna nie może być niższa niż siedem przekrojów sworznia, a odstęp obliczany w stronę prostopadłą do włókien nie niższa od 3.5 przekroju. W złączach wyciąganych ilość sworzni nie może schodzić poniżej dwie sworznie w rzędzie i po dwie w warstwie z obu kierunków zestawienia złącza. Aby otrzymać docisk w powierzchniach przylegania składowych części złącza, warto w zestawionych miejscach z drewnianymi nakładkami sworzni, zamienić je na śruby o identycznym przekroju. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Rozmieszczenie sworzni w układzie prostokątnym

Rozmieszczeni sworzni w rozmieszczeniu przestawnym nie odbiega od przestawnego rozmieszczenia gwoździ, tylko że trzeba pamiętać o panujących odstępach rozmieszczenia sworzni. Ilość sworzni można przyjąć wedle pomiarów. Śruby są używane w obiektach ciesielskich zwykle jako łączniki stężające, dzięki jakimi dostaje się w złączach docisk przylegających do siebie powierzchni. Śruby jako takie łączniki bywają wykorzystywane w drewnie do sytuacji niespotykanych. (program egzaminu na uprawnienia) Poleca się używać śrub znormalizowanych, zbliżonych do zwykłych nakrętek czy podkładek. Najniższy dozwolony przekrój śrub do łączenia części z drewna o obszerności 8cm nie może zniżać się poniżej 10mm. Śruby konstrukcyjne o przekroju niższym niż 6mm rozstawia się wedle zestawień gwoździowych. Śruby o przekroju większym niż 6mm rozstawia się wedle rozmieszczenia przestawnego lub prostokątnego, pamiętając o wymaganych odległościach i szczelinach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com