fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sztucznie usypane cokoły przy meksykańskich piramidach

Każda z meksykańskich piramid została zbudowana na sztucznych cokołach, które zostały usypane. Stanowiły one ich wnętrza. Kiedy rumowisko skalne ustabilizowało się rozpoczęto wznoszenie na nim piramidy czworobocznej. Była ona budowana z bloków skalnych. Taką budowlę licowano przy pomocy kamiennych bloków. W szczycie piramidy postawał ceremonialny taras, gdzie po bocznych ścianach znajdowała się promenada schodowa. Wysokość stopni wykonanych z kamienia wynosiła u Azteków 29 cm, a u Majów wysokość ta kształtowała się na poziomie 39 cm. Duże wysokości stopni na schodach pozwalają domyślać się, że osoby, które budowały piramidy były znacznie wyższe, niż zamieszkujący na tych terenach Indianie. W środkowym Meksyku do budowy piramid wykorzystywano trachit, andezyt bądź też czasami bazalt. Z wapiennych skał budowano wyłącznie na półwyspie Jukatan. Większość takich budowli miało bloki zespojone przy zastosowaniu zaprawy. (uprawnienia budowlane program) 

Sztucznie usypane cokoły przy meksykańskich piramidach
Sztucznie usypane cokoły przy meksykańskich piramidach

Postępowa cywilizacja Majów

Pomiędzy 250 a 900 rokiem naszej ery na półwyspie Jukatan doszło do rozwinięcia się cywilizacji Majów.  (uprawnienia budowlane segregator )  Była to najbardziej postępowa kultura, wśród innych pozostałych kultur w Mezoameryce. Jednak w X wieku w tajemniczych okolicznościach cywilizacja ta nagle wymarła. Na Jukatańskich nizinach Majowie wznosili kamienne rodzaje budowli o kształcie piramid. Potrafili oni budować pomieszczenia kryte, których rozmiary dotąd nie były spotykane. Majowie w Chichen Itza stworzyli wielonawowe filarowe hale, które posiadały równoległe wspornikowe sklepienia. Budowali także budowle, które miały pomóc w obserwacjach astronomicznych. (uprawnienia budowlane)

Pozorne sklepienie w budowlach

Niektóre z ich budowli posiadały element pozornego sklepienia, które wykonywało się z kolejno przybliżanych względem siebie kamiennych warstw. W obecnym stanie Oaxaca w 500 roku p.n.e. rozwijać zaczęła się nowa cywilizacja, która przejęła dla siebie zdobycze pochodzące z kultury Olmeków. Nową cywilizacją byli Zapotekowie. Jednym z najważniejszych ośrodków Zapoteków stanowiło Monte Albán. Jego początki sięgają 500 rok p.n.e. Architektura Monte Albán charakteryzowała się tym, że budowniczy wykorzystywali gzymsy, mury o dużej masywności oraz sklepienia, które wsparte zostały o słupy. Monte Albán w roku 900 zostało opuszczone przez ludność, a wszystkie wspaniałości zniknęły wraz z najeźdźcami.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Geometria budowli

Geometrie budowli z pewnością są zachwycające. Dokładne zaprojektowanie piramid oraz wykonanie ich z równą boczną linią świadczy o precyzyjności budowniczych, oraz o rozwiniętej geodezji w tamtych czasach. Ciekawym zjawiskiem jest odchylenie bocznej ściany budowli od północnego kierunku, o kąt azymutu 15°. Mieszkańcy Mezoameryki nie znali w tamtych czasach magnetycznego kompasu, ponieważ w rejonie południowego Meksyku nie znajdowały się złoża żelaza. Jednak byli oni bardzo dobrymi astronomami, i przy pomocy gwiazd wyznaczyli północny kierunek. Wiadomy jest fakt, że wraz z upływem lat kierunek północnego bieguna nie zmienił się, ponieważ zjawisko powoduje zmiana orbitalnych parametrów ziemskiego globu naszej planety. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com