fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wieniec stropowy

Wieniec stropowy jest elementem konstrukcyjnym, który zaliczany jest do stropu. Jego zadaniem jest ustabilizowanie konstrukcji i jej usztywnienie. Wieniec ponadto zapobiega osiadaniu fundamentów. Ma również za zadanie zapobieganie pękaniu ścian i tynków. Na obwodzie domu układa się belka żelbetowa, która opiera się na ściany nośne. Również układają się na wewnętrznych ścianach nośnych. Wykonuje się ze zbrojonego betonu. Na nim opiera się też więźbę dachową.

Zbrojenie wieńca żelbetowego

Zbrojenie wieńców zwykle wykonuje się z czterech prętów ze stali żebrowanej. Pręty powinny być średnicy 12–6 mm. Dwa układają się z góry, a dwa pozostałe tak, żeby elementy dolne opierały się na końcach belek stropowych. Następnie pręty wiąże się strzemionami.Pręty w narożnikach łączy się na zakład.(uprawnienia budowlane 2019) Zagina je się też i spina dodatkowymi elementami stalowymi. Nieprawidłowe, błędne zakotwienie prętów może spowodować, że wieniec w tym miejscu będzie miał mniejszą nośność niż w innych. I to może spowodować pękanie ścian.

Betonowanie wieńca

Betonowanie wieńców odbywa się razem z zalewaniem stropów tylko przy cienkich stropach monolitycznych. Pracę można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to  zalanie wieńca do wysokości stropu (segregator z aktami prawnymi) . Drugi etap  polega na wykonaniu betonowania do ustalonej wcześniej wysokości wieńca. Wysokość wieńca nigdy nie może być mniejsza od wysokości stropu.

Wieniec stropowy z reguły wykonuje się z innego materiału niż sama ściana na której się opiera. Należy więc  pokryć wieniec warstwą ocieplenia razem ze ścianą – dwu i trójwarstwową. (uprawnienia budowlane egzamin ustny). W ścianach jednowarstwowych ocieplenie wieńca wykonuje się równolegle z wykonaniem samego wieńca.

Dla stropów które mają dużą rozpiętość stosuje się często wieniec opuszczony.  Stosuje się go wówczas gdy ze względów konstrukcyjnych wymagane jest zwiększenie nośności stropu. Stosowany jest też nad oknami które są wysoko sytuowane – gdy nadproże jest nad wieńcem.

Wieniec stropowy równy jest  ukryty w grubości stropu.Na ścianach wykonuje się najpierw kilka centymetrów tzw. poduszki betonowej. Na niej układa się wieniec.

Wieniec stropowy podniesiony najczęściej jest stosuje się w stropach  monolitycznych. Wieniec ten z reguły jest wyższy niż sama płyta. (testy uprawnienia budowlane)

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com