Wieniec stropowy
Wieniec stropowy jest elementem konstrukcyjnym, który zaliczany jest do stropu. Jego zadaniem jest ustabilizowanie konstrukcji i jej usztywnienie. Wieniec ponadto zapobiega osiadaniu fundamentów. Ma również za zadanie zapobieganie pękaniu ścian i tynków. Na obwodzie domu układa się belka żelbetowa, która opiera się na ściany nośne. Również układają się na wewnętrznych ścianach nośnych. Wykonuje się ze zbrojonego betonu. Na nim opiera się też więźbę dachową.
Zbrojenie wieńca żelbetowego
Zbrojenie wieńców zwykle wykonuje się z czterech prętów ze stali żebrowanej. Pręty powinny być średnicy 12–6 mm. Dwa układają się z góry, a dwa pozostałe tak, żeby elementy dolne opierały się na końcach belek stropowych. Następnie pręty wiąże się strzemionami.Pręty w narożnikach łączy się na zakład.(uprawnienia budowlane 2019) Zagina je się też i spina dodatkowymi elementami stalowymi. Nieprawidłowe, błędne zakotwienie prętów może spowodować, że wieniec w tym miejscu będzie miał mniejszą nośność niż w innych. I to może spowodować pękanie ścian.
Betonowanie wieńca
Betonowanie wieńców odbywa się razem z zalewaniem stropów tylko przy cienkich stropach monolitycznych. Pracę można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to zalanie wieńca do wysokości stropu (segregator z aktami prawnymi) . Drugi etap polega na wykonaniu betonowania do ustalonej wcześniej wysokości wieńca. Wysokość wieńca nigdy nie może być mniejsza od wysokości stropu.
Wieniec stropowy z reguły wykonuje się z innego materiału niż sama ściana na której się opiera. Należy więc pokryć wieniec warstwą ocieplenia razem ze ścianą – dwu i trójwarstwową. (uprawnienia budowlane egzamin ustny). W ścianach jednowarstwowych ocieplenie wieńca wykonuje się równolegle z wykonaniem samego wieńca.
Dla stropów które mają dużą rozpiętość stosuje się często wieniec opuszczony. Stosuje się go wówczas gdy ze względów konstrukcyjnych wymagane jest zwiększenie nośności stropu. Stosowany jest też nad oknami które są wysoko sytuowane – gdy nadproże jest nad wieńcem.
Wieniec stropowy równy jest ukryty w grubości stropu.Na ścianach wykonuje się najpierw kilka centymetrów tzw. poduszki betonowej. Na niej układa się wieniec.
Wieniec stropowy podniesiony najczęściej jest stosuje się w stropach monolitycznych. Wieniec ten z reguły jest wyższy niż sama płyta. (testy uprawnienia budowlane)