fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Okres twardnienia nieutwardzonego pianobetonu

Okres twardnienia nieutwardzonego pianobetonu na świeżym powietrzu równa się (patrząc na temperaturę) od 2 do 3 miesięcy. Przy rosłości 10cm szerokości kafli dochodzą do blisko 2,50m. (program egzaminu na uprawnienia) Spoiny wśród kafli zalewane bywają zaprawą cementową w tym samym czasie ze zrobieniem na stropie gładzi wygładzającej niedokładności w zrobieniu kafli i części je wspierających. Średnia obszerność gładzi to 10mm. W rogach kafli zrobione są nacięcia jakie sięgają na głębokość 5cm, w jakich zostają widocznie zakończone hakami końce skrajnych drutów zbrojenia długiego kafli. Nacięcia te przydają się podczas montowania stropu do związania razem z prętem wiązałkowym drutów zbrojenia dociskających do siebie kafli. Zakładana obszerność kafli pianobetonowych okrycia dachowego musi równać się 19.5cm. Okrycie tego typu nie bywa jednak używane poprzez za dużą masę. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Twardnienie pianobetonu
Twardnienie pianobetonu

Praktyka

W praktyce zwykle pomija się współczynnik k – li i używa się kafle o obszernościach 16cm, a więc kafle delikatniejsze, ale o nienajlepszych wartościach izolacyjnych. Podczas zwykle używanych w praktyce obszernościach 10cm, pojawia się konieczność używania na kafli nadprogramowych ociepleń, z jakich najdelikatniejsze bywa ocieplenie kaflami pilśniowymi. W naszym kraju zachodzi również brak normy robienia budowli gazo oraz pianobetonowych. (akty prawne uprawnienia budowlane) Przez to jednak, że budowle pianobetonowe planowane we wsparciu o zasady podane w normie planowania żelbetu zdały egzamin praktyczny, reguły te da się założyć jako bazę podczas robienia okryć pianobetonowych. Szczegóły budowlane wsparcia kafli pianobetonowych na płatwiach o rozpiętych górnych półkach. Podczas rozpiętych podparciach używane są kafle o czołach ściętych pod kątem 90 stopni.

Kafle – przechowywanie

Kafli warto składować albo umieszczając je rębem blisko siebie, albo rozmieszczając je w poziomych stertach jedne na kolejnych z umieszczeniem wśród nich przekładek o takiej samej obszerności ustawionych pod końcami żeber. Przy transporcie kafli muszą zostać umieszczone na rąb długością w strone jechania. Metoda rozmieszczania kafli podczas montowania bywa uzależniona od sposobu unoszenia. Od razu unoszenie kafli musi zachodzić na rąb, podczas unoszenia przez odpowiednie podnośniki, kafle da się umieścić poziomo czy pionowo. Pianobeton należący do jednego z typów betonów delikatnych, robiony bywa z mieszaniny cementu, piasku, wody czy emulsji pianotwórczej. Taka emulsja posiada składniki pianotwórcze i składniki ustawiające ochronę mas pianobetonowych przed spadaniem. (uprawnienia budowlane program)

Emulsja

Zwykle używaną w Polsce emulsją bywa mieszanka kalafonii z ługiem sodowym i kleju kostnego. Masy objętościowe pianobetonów wykorzystywanych do izolacji wahają się od 400 do 600 kg, pianobetonów budowlanych – 700 – 900kg. Pianobetonu budowlane o małych masach objętościowych używane są w blokach murowych. Na 1m pianobetonu budowlanego wykorzystuje się blisko 400 kg cementu i 10 emulsji. Utwardzanie wysokoprężnego pianobetonu unosi widocznie jego końcową odporność. Poprzez zamkniętą strukturę porową wsiąkliwość pianobetonu bywa widocznie niższa od gazobetonu cementowego. Tak wedle badań z 1929 roku pianobeton o masie 1170 kg/m3 pokazywał nasiąkliwość masową 15 a objętościową 15 razy 1,17 – 17,5%. (uprawnienia budowlane 2022) Jak wiemy z badań z ostatnich lat, nasiąkliwość objętościowa pianobetonu o masie 800 kg/m nie bywa większa od 10%. Poprzez niedużą przyczepność wśród pianobetonu a niezmienną pokazuje się używanie punktowego spawania nachodzących na siebie drutów zbrojenia. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com