fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

3 kwietnia 2019r. miało miejsce Prezydium Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Podczas tego spotkania omówiono między innymi działalność prowadzoną przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną. Udostępniono również statystyki dotyczące przyznawania uprawnień budowlanych podczas sesji egzaminacyjnych w 2019r. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Statystyki dotyczące przyznawania uprawnień: egzaminy

Ze statystyk wynika, że łącznie w sesji wiosennej i jesiennej do egzaminów pisemnych przystąpiło 7144 kandydatów. Dalej w statystykach czytamy, że spośród wszystkich kandydatów, którzy przystąpili do tych egzaminów, 5928 z nich uzyskało pozytywny wynik. Oznacza to, że zdawalność testów uplasowała się na poziomie 83%. Do egzaminów ustnych zgłosiło się więcej, ponieważ 7689 kandydatów na uprawnienia. Oczywiście warto pamiętać, ze część z nich poprawiała egzamin. 5759 osób zakończyło egzamin ustny z wynikiem umożliwiającym jego zaliczenie. Zdawalność w tym wypadku wyniosła 75%. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Jaka specjalność uprawnień cieszyła się największą popularnością?

Po pomyślnym przejściu całego procesu kwalifikacyjnego (w tym także egzaminu), uprawnienia budowlane otrzymały 5758 osoby. Statystyki dotyczące przyznawania uprawnień wskazują, że największym popytem cieszyła się specjalność konstrukcyjno-budowlana, którą wybrało 45% kandydatów na uprawnienia. Przekłada się to na liczbę 2600 decyzji o nadaniu uprawnień. Drugą najchętniej wybieraną specjalnością była instalacyjna dotycząca urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych. Przyznano je w 18% przypadków. To aż 1074 decyzji o przyznaniu uprawnień budowlanych. (programy do uprawnień architektonicznych)

Statystyki dotyczące przyznawania uprawnień: wnioski

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna podkreśla, że zauważa się obniżenie poziomu wiedzy u inżynierów przystępujących do egzaminu. Jest to zauważalne także w ilości osób, które muszą podejść do egzaminu poprawkowego. Ponadto Krajowa Komisja Kwalifikacyjna oświadczyła, że w 2018r. nadała tytuł rzeczoznawcy budowlanego wyłącznie 31 osobom. Kwalifikacje zawodowe do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie na terenie naszego kraju przyznano 17 osobom. Wśród wnioskujących o to byli także ci, którzy swoje uprawnienia budowlane uzyskali na terenie kraju Unii Europejskiej. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com