fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Potrzebny stopień zagęszczenia K ziemi w nasypie, pokazany jako zależna masy objętościowej ziemi w nasypie po jego zagęszczeniu do najmasywniejszej masy objętościowej wybranego typu ziemi, jaki otrzymać da się przy jego nienaturalnym zagęszczaniu w sytuacji laboratoryjnej, jest równa w zależności od celu tego nasypu:

-w niższych częściach K = 0.90-f0.95,

-w wyższych częściach K = 0.95-r0.98. (uprawnienia budowlane kontakt)

Sposoby nasypów

Warto spojrzeć na odpowiednie i wygładzone zagęszczenie ziemi w nasypywanych, nieszerokich wykopach, jakie zostały po różnego typy przewodach, tworzonych wzdłuż ulic bądź poprzez chodnik. Ziemia zasypki w takich sytuacjach powinna być zagęszczania niedużymi rzędami o grubości maksymalnie do 30cm do otrzymania największego stopnia zagęszczenia, aby uchronić powierzchnie ulic oraz chodników w tych punktach przed wgłębieniami czy przełomami. (uprawnienia budowlane 2021) Metoda wykonywania prac zależy od punktowych warunków obszarowych, typu ziemi, typu nawierzchni nasypu od maszyn jakie się posiada i sprzętów transportu.

Nasypy różnymi sposobami

W najpopularniejszych sytuacjach nasypy przeprowadza się wedle sposobów warstwowych, frontowych oraz bocznych. Sposób warstwowy bywa najmądrzejszą opcją patrząc na technikę, ponieważ w tym samym czasie gdy wznosi się nasyp, pojawia się tu stopniowe oraz równe zagęszczenie poprzez jeżdżenie po nowym nasypie. Grubość nasypywanych ziemi to mniej więcej:

-w przypadku używania spycharek 6-25cm,

-zgarniarek 35cm, (uprawnienia budowlane program)

-aut wywrotek 100cm.

Podczas wznoszenia nasypu sposobem warstwowym najlepszy użytek będą mieć spycharki i zgarniarki.

Tworzywo gruntowe

Tworzywo gruntowe do budowy nasypu musi zostać wykorzystany jako suchy. Ziemia mokra musi zostać wcześniej ususzona, bo nasypy zrobione z takich ziem nie będą spełniały swoich zadań. Nasypy na terenach podmokłych warto przeprowadzać w dolnej części zanurzonej nasypu z piasków. W górnej części nie zanurzonej da się skorzystać zamiast piasków z innych typów ziemi, jeśli mamy pewność, że nie będzie wsiąkać wody. Przez to, że do budowy nasypu trzeba użyć tworzyw gruntowych jakie widnieją na miejscu, chociaż nie w każdych przypadkach jest do końca użyteczny, różne typy ziemi warto rozmieszczać rzędami poziomymi z pamiętaniem o luźnym odpływu wnikającej do bryły wody. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zatrzymywanie wody

Nie można pozwalać do pojawiania się brył w nasypie w rzędach powstających z ziem nieprzepuszczalnych, bo może w nich stać niepotrzebna woda. Nie można też mieszać w nasypie ziem o rozbieżnych rodzajach ziem. Aby pozwolić na odprowadzenie na zewnątrz wypływającej wody warto stworzyć różne warstwy:

-rozmieszczanie ziemi w nasypie rzędami o takich samych rozpiętościach,

-zagęszczanie rzędów równo na pełnej płaszczyźnie, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-zagęszczanie różnych rzędów od końca korony nasypu do centralnej części z przykrywaniem śladów wcześniejszych przejść sprzętów linią około dwudziestocentymetrową. Grubości rzędów zagęszczanego nasypu ziemi nie mogą przekraczać:

-15cm podczas zagęszczania ręcznego,

-20cm w trakcie zagęszczania za pomocą walców,

-40cm w przypadku zagęszczania walcami wibracyjnymi, (program egzaminu na uprawnienia)

-100cm w sytuacji zagęszczania masywnymi wibratorami czy ubijarkami płytowymi. Wielkości spulchnienia czasowego ziemi po jego odseparowaniu liczone od objętości mają:

-ziemi 1 kategorii 5-15,

-ziemi 2 kategorii 15-25,

-ziemi 3 kategorii 20-30,

-ziemi 4 kategorii 25-35,

-ziemi 5, 6, 7 kategorii 30-45,

-ziemi 8,9,10,11,12,13,14,15,16 kategorii 45-50.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com