fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Krótka charakterystyka

Wymagania specjalności wyburzeniowej skupiają się jak w przypadku innych specjalizacji na odpowiednim wykształceniu i odbycie praktyk. Sama specjalność jest jednak wybierana dość rzadko, ponieważ pokrywa się ona w dużej mierze z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi. Warto jednak dowiedzieć się o niej coś więcej. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Uprawnienia nieograniczone łączne

Wymagania specjalności wyburzeniowej określają, że aby nadać kandydatowi w tej specjalizacji uprawnienia bez ograniczeń, musi mieć on dyplom magistra budownictwa, górnictwa, geologii lub inżynierii wojskowej. Wymagane jest także odbycie praktyki zawodowej – rok w biurze projektowym, półtora roku na placu budowy, obejmując funkcję techniczną. Tak wygląda sytuacja gdy uprawnienia mają być nadane łącznie do projektowania i do kierowania pracami budowlanymi. (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane)

Uprawnienia nieograniczone oddzielne

Jeśli nie są nam potrzebne łączne uprawnienia, możemy zdecydować się o ubieganie o uprawnienia nieograniczone oddzielne. Wtedy wymagania specjalności wyburzeniowej także mówią o ukończeniu studiów magisterskich na takich kierunkach jak górnictwo, geologia, budownictwo czy inżynieria wojskowa. W takim przypadku, po odbyciu rocznej praktyki przy projektowaniu i rocznej przy budowie, zyskujemy nieograniczone uprawnienia do projektowania. Gdy bardziej interesują nas uprawnienia do kierowania pracami budowlanymi, kończąc studia magisterskie na wyżej wymienionych kierunkach odbywamy półtora roku praktyki na budowie. Posiadając dyplom inżyniera z tamtych kierunków musimy praktykować na budowie 3 lata. (uprawnienia budowlane)

Uprawnienia ograniczone

Chcąc zdobyć uprawnienia budowlane specjalizacji wyburzeniowej, moglibyśmy wybrać uprawnienia w zakresie ograniczonym. Wymagania specjalności wyburzeniowej ponownie skupiają się na odpowiednio wybranym kierunku studiów, do których zalicza się górnictwo, budownictwo, inżynierię wojskową oraz geologię. Czas odbycia praktyk na placu budowy jest identyczny jak w przypadku uprawnień nieograniczonych. Z tego powodu w specjalności wyburzeniowej rzadko nadaje się uprawnienia o ograniczonym zakresie. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com