fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Specjalność inżynieryjna kolejowa – wymagania

Jakie jest potrzebne wykształcenie do uzyskania specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym?

Specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym jest bardzo ciekawą odnogą uprawnień budowlanych. Aby uzyskać uprawnienia budowlane, które pozwolą na wykonywanie pracy w tej specjalizacji, należy oczywiście w pierwszej kolejności ukończyć studia. Kierunki, na jakie należy się zdecydować to elektronika lub transport. (uprawnienia budowlane)

Uprawnienia budowlane bez ograniczeń

Jeśli osoba ubiega się o uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej, musi ukończyć wybrane studia na poziomie II stopnia. Pozwoli to na zdobycie uprawnień budowlanych bez ograniczeń zarówno przy projektowaniu, jak i przy kierowaniu pracą na budowie.

Pomiędzy okresem studiów a egzaminami na uprawnienia budowlane, należy jeszcze odbyć zawodową praktykę budowlaną. W przypadku uprawnień, które pozwolą na jednoczesne kierowanie budową i projektowanie, praktyka ta powinna trwać rok w biurze projektowym oraz półtora roku na budowie.

Uprawnienia budowlane, które pozwolą jedynie na kierowanie robotami budowlanymi, pozwalają także na zakończenie edukacji na poziomie studiów I stopnia. Jeżeli student zdecyduje się na taki krok, czeka go trzyletnia praktyka zawodowa. II stopnień ukończonych studiów skraca ten czas do półtora roku. (program egzamin uprawnienia 2020)

Uprawnienia budowlane w stopniu ograniczonym dla kierowania robotami budowlanymi

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kierowania ruchem kolejowym można zdobyć także w stopniu ograniczonym. Kierowanie robotami budowlanymi w takim zakresie możliwe będzie po ukończeniu studiów I stopnia na kierunkach transport lub elektronika. Obowiązkowe będzie również odbycie rocznej praktyki projektowej oraz półtorarocznej praktyki na budowie. (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Co ciekawe, jeżeli osoba, która zdobywała wykształcenie wyższe na kierunku elektroenergetyka czy automatyka i robotyka, również może przystąpić do próby uzyskania uprawnień budowlanych w tej specjalności w stopniu ograniczonym. W takim przypadku musi jednak zdecydować się na studia II stopnia, a także odbyć praktykę na budowie oraz w biurze projektowym, które powinny trwać odpowiednio półtora roku i rok.

Uprawnienia budowlane w stopniu ograniczonym dla projektowania

Jeżeli osoba, która ukończy studia I stopnia na kierunkach elektronika lub transport, musi odbyć roczną praktykę budowlaną oraz roczną praktykę projektową. (nauka do uprawnień architektonicznych)

Sytuacja przy uprawnieniach projektowych osób, które ukończyły II stopień elektroenergetyki lub automatyki i robotyki, jest adekwatny do uprawnień do kierowania budową. Jest to możliwe, ale po odbyciu rocznej praktyki na budowie i rocznej praktyki przy procesie projektowania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com