fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praktyka zawodowa = wiedza, praktyka i doświadczenie

Praktyka zawodowa może wzbudzać w potencjalnych kandydatach na uprawnienia budowlane pewne wątpliwości. Jej odbycie jest jednak niezbędne do tego, aby przystąpić do procesu kwalifikacyjnego. Podczas praktykowania zdobywamy wiedzę i doświadczenie, które tak bardzo przydadzą się w późniejszym wykonywaniu zawodu. Ma ono znaczenie tym bardziej, gdy pomyślimy o odpowiedzialności zawodowej, która wynika z piastowanych funkcji. Inżynier budowlany jest przecież jednym z zawodów zaufania publicznego. (testy uprawnienia architektoniczne)

Czas trwania praktyki zawodowej

To, ile będzie trwała nasza praktyka zawodowa, zależy w dużej mierze od wybranego przez nas zakresu oraz rodzaju uprawnień budowlanych. Zakres samej praktyki musi pokrywać się z wybraną specjalizacją, ponieważ w przeciwnym wypadku komisja może jej nie uznać. Co ważne, dokumentowanie przebiegu praktyki możemy zacząć najwcześniej na III roku studiów albo po uzyskaniu tytułu mistrza bądź technika. Do praktyki zawodowej można zaliczyć praktykę studencką, choć wyłącznie wtedy, gdy odbywała się na mocy umowy między uczelnią a samorządem zawodowym. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Praktyka zawodowa – czego nas uczy i jak ją zaliczyć?

Praktyka zawodowa pozwala na zgłębianie wiedzy oraz przede wszystkim na to, jak tą wiedzą się posługiwać. Podczas praktykowania poznajemy też kwestie teoretyczne i praktyczne, związane z naszą specjalnością. Zdobyte w ten sposób doświadczenie zawodowe jest fundamentem dla odpowiedzialnego i świadomego wykorzystywania uprawnień budowlanych. Warto mieć na uwadze, że Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna zaliczy praktykę jeśli kandydat bezpośrednio uczestniczył w projektowaniu lub pełnił funkcję techniczną na budowie. Z tego względu dobrze jest zaliczać do praktyki wyłącznie te prace, w których rzeczywiście braliśmy udział. Przyda się to zresztą na egzaminie ustnym. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Nadzór nad praktyką

Praktyka zawodowa musi być potwierdzona przez osobę, która wcześniej sprawowała nad nią nadzór. Ponadto taka osoba koniecznie powinna mieć nieograniczone uprawnienia budowlane w specjalizacji, o którą stara się kandydat. Podczas trwania praktyki jej opiekun obowiązkowo jest czynnym członkiem samorządu zawodowego – to równoznaczne z opłacaniem składek. W ten sposób ma on rzeczywiście prawo do obejmowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com