Prace murarskie

Prace murarskie

Elementem, który niewątpliwie każdy murarz powinien posiadać są kielnie oraz pace murarskie. Kielnie służą do sprawnego, i przede wszystkim bezproblemowego nałożenia zaprawy, a pace murarskie umożliwiają równomierne rozprowadzenie zaprawy na wybranej przez murarza powierzchni. Nie należy przy tym zapominać, że zarówno kielnie, jak i pace murarskie cechują  się wysoką jakością materiałów, z których się je wykonuje. Albowiem akcesoria murarskie wykonane z niskiej jakości materiałów same też są niskiej jakości, a zatem nietrwałe, być może jednorazowe, zaś te wykonane z materiałów wysokiej jakości są zdolne służyć jako wyposażenie murarza przez wiele lat. Murarz powinien także posiadać dobrej jakości wiadro murarskie , ponieważ od jakości wiadra zależy bezpieczeństwo i jakość prac murarskich. Wiadro murarskie służy murarzowi do sprawnego transportu materiałów i narzędzi podczas prac budowlanych. Pozwala na transportowanie zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Prace murarskie

Prace murarskie

Prace murarskie – wymagania

Murowanie elementów ściennych z betonu komórkowego wymaga dużej dokładności. Zaprawa klejowa służy jedynie spajaniu bloczków, a jej grubość nie może przekraczać trzech milimetrów. Zaprawa nie może być sposobem na wyrównywanie poziomów poszczególnych warstw muru. Do nakładania zaprawy klejowej używa się specjalnych dozowników lub pacy zębatej, rozprowadzającej klej w formie wąskich pasków. Zaprawy klejowe mają krótki czas wiązania, dlatego najlepiej przygotowywać je partiami, bezpośrednio w miejscu murowania. Murowanie jest znacznie ułatwione, a przez to przyspieszone, gdy materiał ścienny ma po bokach ukształtowane pióro i wpust. Nie ma wtedy konieczności nakładania zaprawy w pionowe spoiny. Większość materiałów ściennych jest przystosowana do takiego murowania.

Czy warto podejść do egzaminu na uprawnienia budowlane? Co mi dadzą uprawnienia budowlane? Jakie pytania pojawią się na egzaminie na uprawnienia budowlane w sesji wiosna 2019? Czy egzamin we wszystkich izbach jest taki sam?

Podsumowanie

Przy murowaniu tradycyjnym stosuje się kilka rodzajów zapraw, w zależności od potrzeb. Istnieją zaprawy cementowe, wapienne, cementowo-wapienne, ciepłochłonne czy wspomniane powyżej klejowe. Cementowe są najbardziej popularne. Składają się z cementu i kruszywa mineralnego.

Bez względu na technikę murowania, pierwszą warstwę muru kładzie się na warstwie zaprawy o grubości od dwóch do trzech centymetrów. Jej zadaniem jest zniwelowanie ewentualnych nierówności i różnic wysokości fundamentu. Murowanie ściany zaczyna się od narożników zewnętrznych, potem wyznacza się otwory.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.