fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Powierzchnie z płyt izolacyjnych

Powierzchnie z płyt pilśniowych czy wiórowo-cementowych nie potrzebują większych przygotowań, poza wyznaczeniem paskiem siatki złączeń płyt. Płyty gładkie szykuje się identycznie jak powierzchnie drewniane. (uprawnienia budowlane kontakt) Tynki dzielimy  wedle wykorzystanej zaprawy oraz metody zrobienia. Przez typ zaprawy tynki rozdziela się na normalne (cementowe, wapienne, cementowo-wapienne, gipsowe), szlachetne i specjalne (wodoszczelne, ogniochronne). Patrząc na metodę robienia, tynki kategoryzujemy na jednorzędowe, dwurzędowe, trójrzędowe – wyrównane i ozdobne. Tynki wyróżniamy dodatkowo na zewnętrzne i środkowe.

Płyty izolacyjne
Płyty izolacyjne

Tworzenie tynków

Tynki patrząc na liczbę i wymogi tworzy się bez użycia maszyn lub z nimi. Tynki jednorzędowe nakłada się za pomocą kielnią lub czerpaka solidnymi ruchami. Po tym, tynki można wygładzić łatą, kielnią czy packą. (uprawnienia budowlane program) W tynkach dwurzędowych rząd dolny, robi się z luźnej zaprawy cementowej czy cementowo-wapiennej. Jedynie na podkładkach z drewna używamy zaprawy gipsowej. Po delikatnym stwardnieniu zaprawy, polewa się ją wodą i nanosi kolejny rząd z kielni. Grubość kolejnego rzędu to zwykle od 8 do 15 mm. Przyczepność zaprawy do płaszczyzny zwykle jest zależna od wilgotności powierzchni. Warto zadbać o to zanim przystąpi się do prac. Za wilgotna powierzchnia musi poczekać, żeby wyschła czy pomaga się jej specjalnymi przyrządami. Za suche powierzchnie należy zwilżyć. (uprawnienia budowlane 2021)

Części murowane

Części murowane da się tynkować kiedy skończy się proces osiadania, kurczenia się i wyschnięciu ściany. Powierzchnia betonowa pod tynkiem musi zostać wygładzona. Przez to beton, jaki będzie używany do otynkowania warto zrobić w deskowaniach z tarcicy nie struganej. Aby ulepszyć przyczepność, warto płaszczyznę do tego przygotować. Zrobienie tynku zaczynamy od wcześniejszego przygotowania i zwilżenia wodą powierzchni przygotowanej. Warto mieć na uwadze, że nieszybko wiążące tynki wapienne potrzebują porządniejszego zmoczenia niż inne. Powierzchnie z gruzobetonu czy betonu komórkowego potrzebują bardzo porządnego zmoczenia, bo bardzo łapczywie ciągną wodę. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Płaszczyzny drewniane

Płaszczyzny z drewna, jakie są stworzone do otynkowania okrywa się siatkami, by powiększyć możliwość przyczepną tynku. Siatki stalowe wyrównane są najlepszą i najporządniejszą bazą dla tynków. Aby uchronić siatkę przed korozją w tynku, warto nanieść na nią z początku luźną zaprawę cementową, a potem robić wszystko jak należy. Pod tynki gipsowe używa się siatek ocynkowanych lub pokrytych lakierem asfaltowym. Siatkę przyczepia się też do luźnych siatek z drutów ze stali 6-10mm. Na łączach arkusze siatek nanosi się jedne na drugie na przynajmniej 5cm. W punktach złącz warto je złączyć ze sobą delikatnym prętem o przekroju 1mm. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Korzysta się też na powierzchnia drewnianych pod tynki siatkę tworzoną z prętów o średnicy 0,7-1,0 mm, o oczkach 7X7mm do maksymalnie 10X10mm. Siatkę taką przyczepia się gwoździami sufitowymi haczykowatymi, w odległościach od siebie co dwadzieścia centymetrów. Zwykle, aby sprawić lepszą izolację cieplną albo dźwiękową nanosi się papę. Papę umieszcza się wtedy do drewnianej płaszczyzny paroma gwoździami papowymi, a potem na nie nakłada się siatkę. Siatki nakłada się też na płaszczyzny stalowe. Zwykle też bruzdy do instalacji głównej klimatyzacji okrywa się siatką i tynkuje, chociaż bardziej tradycyjna metoda to murowanie, od czego się odchodzi. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com