fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Działanie piłą tarczową stałą

Za każdym razem przed zaczęciem pracy warto skontrolować, czy piła tarczowa nie posiada żadnych uszkodzeń, jakie mogły powstać wczorajszego dnia, więc trzeba skontrolować:

-czy dokręcone są na pewno nakrętki oraz śrubki,

-ugruntowanie silnika i przepływ prądu,

-odpowiedniość nałożenia każdej osłony,

-właściwość umieszczenia klina, (uprawnienia budowlane kontakt)

-stan smarowania.

Piła tarczowa
Piła tarczowa

Po wyłączeniu prądu zaleca się osobiście skontrolować jak obraca się piła tarczowa i jeśli coś jej przeszkadza, usunąć tę przyczynę. Wtedy włączyć znowu piłę i patrzeć, czy chodzi tak jak powinna. Piła ręczna nadaje się do pracy dla doświadczonej osoby, która otrzymała wszelkie instrukcje co do jej użytkowania. Nie wolno dotykać niższej osłony podczas włączonego silnika, bo skończy się to przerwaniem skóry. (uprawnienia budowlane 2021) Jak dolna osłona nie działa jak powinna, to trzeba piłę oddać do serwisu, a nie próbować naprawiać samodzielnie.

Składniki betonu to woda, cement oraz kruszywo. Solidność betonu jest zależna od tego, jak te składniki są dobre i porządne. Przez to wszystkie wymienione trzy pozycje trzeba skontrolować w laboratorium.

Cementy

Do robienia betonu używa się cementów takich typów i marek:

1.cement portlandzki:

-marki 250, 350, 450, 550,

-prędko zastygający marki 400, (uprawnienia budowlane program)

-prędko zastygający 400 oraz 500,

-drogowy 325,

-biały 250 oraz 350,

2.hutniczy:

-marki 250 i 350,

3.glinowy:

-marki 400 i 500.

Kruszywa naturalne to tworzywo kamienne, jakie jest rozkruszone metodą naturalną, pojawiające się w naturze jako luźne bryłki. Piasek to najmniejsze kruszywo skalne, jego ziarenka mają zaledwie do maksymalnie 5mm i używa się ich do betonów. Kategoryzują się na kopalniane oraz rzeczne. Pozwala się na ubrudzenie piasku gliną czy wodorostami, ale tylko do 0,5 %. Te wszystkie zanieczyszczenia musi skontrolować laboratorium i wydać zakaz lub pozwolenie jego używania. Duże zanieczyszczenie piasku da się od razu zauważyć, dzięki wzięciu go w ręce, taki piasek widocznie nam je ubrudzi. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Roboty ciesielskie

Osoby pracujące przy pracach ciesielskich muszą być zaopatrzeni w ubrania pracownicze, buty o giętkich podeszwach, kaski zabezpieczające i pasy chroniące. Przyrządy ciesielskie to siekiery, łapy, dłuta i trzeba je umieszczać w drewnianych pojemnikach odpowiednio do tego przygotowanych. Nie pozwala się na noszenie w kieszeniach gwoździ, bo podczas upadku czy przewrócenia się mogą spowodować krzywdę, nawet jeśli takie noszenie jest wygodniejsze. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Do robót na wysokościach mogą być delegowani jedynie cieśle, którzy posiadają odpowiedni papierek od lekarza, że mogą to robić. Muszą korzystać z pasów ochronnych, jeśli jednak wychodzi tak, że nie mogą, trzeba zaopatrzyć obiekt w siatki konopne, które w razie co zamortyzują upadek.

Roboty na wysokościach

Wykonując roboty na wysokościach nie można łapać się przewodów elektrycznych. Gdy widzimy, że jakiś przewód jest niebezpiecznie blisko osób pracujących, trzeba to zgłosić kierownikowi. Pomostów nie można obarczać wielkimi ciężarami, trzeba materiały rozstawić równomiernie. Wszystkie prace ciesielskie: piłowanie, nacinanie, struganie warto przeprowadzać poza rusztowaniem, bo na nich można tylko robić finalne zestawianie części z drewna. Nie wolno siedzieć na rusztowaniach w trakcie przerwy w pracy, należy zejść.

Nie wolno zatrudniać do prac impregnacji drewna osób, jakie nie posiadają do tego zezwolenia lekarskiego. Muszą oni zostać naprowadzeni i poinformowani o tym, jak szkodliwe potrafią być chemikalia do impregnacji. Muszą posiadać ubranie jakie będzie ich zabezpieczać, rękawice i maski. Podczas przeprowadzania tych robót nie możemy palić papierosów czy jeść. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com