fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wody, jakich nie poleca się używać

Nie poleca się używać wód do betonów z wody:

-jaka posiada jakiekolwiek zapachy, (uprawnienia budowlane kontakt)

-znajdującej się blisko ścieków,

-bagiennej, gdyż zwykle są one brudne i mają w sobie kwasy i tłuszcze,

-morskiej i takiej jaka posiada glony i muł,

-z kotłów parowych.

Odpowiednie dobranie składników do betonu
Odpowiednie dobranie składników do betonu

Wybrane związki chemiczne, jakie widnieją jako rozpuszczone w wodzie znacznie opóźniają cykl wiązania cementu czy zupełnie go zaprzestają. Ilość takich związków w wodzie musi ustalić laboratorium od kontrolowania betonów. Cement zarobiony wodą jest w formie masy plastycznej, ale jak bardzo to już jest zależne od tego ile tej wody jest. To co z tego uzyskamy to zaczyn cementowy. Mieszanka, w jakiej zaczyn cementowy obkłada się wokół ziaren piachu to zaprawa cementowa. Otoczone i połączone zaprawą kruszywo zamienia się w masę, a to właśnie jest mieszanka betonowa. Kiedy owa zrobi się twarda, będzie już betonem. Najważniejszą regułą jaką posiada mieszanka betonowa jest zestawienie prawidłowych materiałów, patrząc na ich liczbę i solidność. (uprawnienia budowlane 2021)

Reguły doboru składników betonu

Mieszanka betonowa musi posiadać:

-właściwą ciekłość wedle tego, do jakich prac będzie później wykorzystana,

-odpowiednią urabialność i nieprzepuszczalność. (uprawnienia budowlane program)

Do betonów używa się różne typy cementu i marek, patrząc na typ obiektu i klasy betonu. Do normalnego betonu (oprócz piasku) używa się kruszywa mineralnego, może to być żwir, mieszanki piaskowo-żwirowe, pospółki. Kruszywa, jakich ziarenka bywają obtoczone w glinie, zanim się z nich skorzysta muszą być wyczyszczone. Jak się to pominie, beton będzie później słaby i do niczego się nie nada.

Keramzyt

Keramzyt używa się je do delikatnych betonów zbrojnych oraz niezbrojnych. Jest to nienaturalne delikatne kruszywo, uzyskiwane poprzez palenie w piecach materiałów ilastych. Forma ziaren keramzytu musi być owalna, przypominająca trochę kulę, płaszczyzna ziarna musi być wypalona do 2mm, powierzchnia porowata, a kolor ciemnoszary. Zna się dwa rodzaje keramzytu: jednofrakcyjny, jaki ma symbol II i kilkofrakcyjny, który ma symbol WF.  Do betonów przydadzą się czyste wody, najlepiej takie z wodociągów czy czystych jezior. Wody mineralne są mile widziane do używania do betonów, gdy wcześniej skontroluje się, czy nie posiadają w sobie żadnych niszczących wiązanie związków. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Kruszywo

Najmasywniejsze ziarna kruszywa używanego do betonów nie mogą być większe od 80mm w ich najszerszym punkcie. Do betonów zbrojnych warto wykorzystać kruszywo, gdzie maksymalny pomiar to 40mm. Do tego, patrząc na rozmieszczenie zbrojenia w obiektach żelbetowych, najszersze przekroje ziaren nie mogą być większe niż 2/3 odstępów wśród dwoma drutami zbrojeniowymi, jakie znajdują się w jednej powierzchni i dwóch odstępach wśród dwóch blisko siebie znajdującymi się w jednej powierzchni. Pozwala się na ziarna większe od 80mm, w sytuacji gdy najniższy wymiar betonowej części ma więcej od 50cm, a rozmieszczenie drutów zbrojeniowych to więcej od 10cm. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Do betonowania obiektów o niedużych średnicach warto użyć mieszankę betonową na kruszywie, jakiego najszersze przekroje ziaren nie mają więcej od:

-1/2 najniższego pomiaru średnicy poprzecznej części i ¾ odstępów wśród drutów zbrojeniowych, jak najniższy pomiar średnicy części wynosi albo jest nawet niższy niż 6cm, (program egzaminu na uprawnienia)

-1/3 najniższego pomiaru średnicy poprzecznej części, jak pomiar będzie większy od 6cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com