fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odnawialne źródła energii

Działalność człowieka sprawia, że nasze zapotrzebowanie na prąd (energie) stale rośnie, ponieważ żyjemy w czasach, gdzie wszystko dąży do cyfryzacji. Według REN21 w 2016r. paliwa kopalne stanowiły aż 79,5% energii na świecie. Wiadomo natomiast, że paliwa kopalne nie dość, że są źródłem problemów (zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie) to w dodatku powoli się wyczerpują (w latach 1980-2012 wydobyto 852 mld baryłek, wydobycie baryłek wzrosło, co przy obecnych zasobach wystarczy nam ropy ), dlatego człowiek jest zmuszony by szukać nowych rozwiązań w produkowaniu energii. Takim rozwiązaniem mogą być odnawialne źródła energii.

Odnawialne źródła energii to bardzo modna tematyka. Dlatego tak chętnie pytania o odnawialnych źródłach energii padają na ustnym egzaminie na uprawnienia budowlane. Zarówno w branży architektonicznej i jak konstrukcyjnej, sanitarnej, elektrycznej.

Odnawialne źródła energii – podział

Odnawialne źródła energii to takie, których użytkowanie nie powoduje ich zużycia, ponieważ odnawiają się w krótkim czasie. Do takich źródeł należą między innymi: opady, pływy morskie, fale morskie, geotermia (energia cieplna skał, wody pod powierzchnią Ziemi), wiatr i promieniowanie słoneczne.Najważniejszymi odnawialnymi źródłami energii pod względem wykorzystania są:

  • energia wodna, która w 2017 roku stanowiła ok. 65% energii nabytej z odnawialnych źródeł. Dawniej wykorzystywana była w młynach wodnych, a dziś wykorzystuje się ją między innymi przy budowie elektrowni wodnych.  Energia wodna jest znacznie tańsza od spalania paliw kopalnych i energii jądrowej. Przemysł jest przyciągany niskimi cenami na tereny na których się znajduje. Na całym świecie stanowi 6,8% energii.
  • energia wiatru, która w 2017 roku stanowiła ok. 18% energii nabytej z odnawialnych źródeł. Skupia się na przekształcaniu za pomocą turbin wiatrowych w energie elektryczną. Produkcja wiatraków wymaga dużych nakładów finansowych na początku, lecz później nie ma potrzeby by wydawać pieniądze na paliwo. Na całym świecie w 2018 roku stanowiła  3,8% energii.
  • energia słoneczna, która w 2017 roku stanowiła ok. 7% energii nabytej z odnawialnych źródeł. Energię z promieniowania słonecznego możemy uzyskać na wiele sposobów. Jednym z nich jest konwersja fotowoltaiczna, to bezpośrednia konwersja energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, poprzez urządzenie – ogniwo fotowoltaiczne. Natomiast konwersja fototermiczna polega na bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Z prognoz instytutu Fraunhofer ISE wynika, że w 2025 roku energia słoneczna będzie najtańszym źródłem energii. Na całym świecie w 2018 roku stanowiła  1,3% energii.

Odnawialne źródła energii – podsumowanie

Można przypuszczać, że w najbliższych kilkunastu latach firmy będą prowadziły intensywne badania i inwestycje dotyczące energii odnawialnych, po to by za kilkadziesiąt lat być przygotowanym na zmiany które mogą nadejść w wykorzystaniu i eksploatacji zasobów paliw nieodnawialnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com