fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Piasecznice w pojazdach szynowych

Niezbędnym wyposażeniem pojazdów szynowych, czyli tramwajów lub lokomotyw, są piasecznice. Funkcją tych urządzeń jest podawanie piasku pod koła napędowe. Pozwala to na zapobiegnięcie poślizgowi, co jest szczególnie istotne podczas ruszania i w trakcie hamowania pojazdu. Używanie piasecznic jest wyjątkowo ważne podczas trudnych warunków atmosferycznych (np. gołoledź lub zalegające na torach mokre liście) oraz w przypadku stromych podjazdów. Na sprawne i skuteczne działanie piasecznic wpływają tworzące je urządzenia, które powinny spełniać określone techniczne wymagania, oraz dobór odpowiedniego jakościowo piasku hamulcowego. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Piasek do piasecznic tramwajowych i kolejowych
Piasek do piasecznic tramwajowych i kolejowych

Piasek hamulcowy

Do  skutecznego działania piasecznicy niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego piasku hamulcowego. Powinien on spełniać wszelkie techniczne wymagania określane przez prawo europejskie oraz normy BN-70 6726-01. Zgodnie z polską normą wyróżnia się dwa rodzaje piasku. Pierwszym z nich jest piasek surowy, jednak nie nadaje się on do bezpośredniego użycia. Drugim rodzajem jest piasek uzdatniony, który po poddaniu właściwym zabiegom może być zastosowany w piasecznicach. Piasek używany w piasecznicach dodatkowo dzieli się na trzy gatunki: wysokiej jakości, dobrej jakości i średniej jakości. Kryteriami podziału w tym przypadku są frakcja (uziarnienie), zawartość ziaren kwarcu, płynów mineralnych i cząstek ilastych oraz stopień wilgotności. (uprawnienia budowlane elektryczne)

Rola piasecznic

Umiejętności motorniczego, który kieruje pojazdem szynowym, w bezpośredni sposób wpływają na odczuwany w trakcie podróży komfort i bezpieczeństwo. Jednak niektóre trudności, które pojawiają się na torach, wymagają użycia odpowiedniego sprzętu. Prawidłowo działający układ hamulcowy umożliwia zatrzymanie pojazdu na odpowiednio krótkim dystansie, unieruchomienie składu na spadku lub płynną regulację prędkości. (uprawnienia budowlane testy program)

W pojazdach szynowych niezbędne jest także używanie piasecznic. Ich zasada działania jest stosunkowo prosta i jednocześnie pozwala na osiągnięcie dobrych i pożądanych efektów. Piasecznica służy do podawania piasku pod koła pojazdu, dzięki czemu zwiększona zostaje przyczepność kół względem szyny. Ten proces może odbywać się w sposób automatyczny bądź na sygnał motorniczego. System piaskowania powinien posiadać wystarczająco duże zbiorniki – ich pojemność powinna umożliwić nieprzerwaną pracę pojazdu na okres przynajmniej jednego dnia. (uprawnienia architektoniczne)

Gdzie kupować piasek hamulcowy?

Przy wyborze piasku hamulcowego należy przede wszystkim brać pod uwagę uzdatniony piasek kwarcowy. Suchość piasku hamulcowego jest niezwykle istotna, dlatego powinno się go kupować wyłącznie u producentów posiadających w swojej ofercie piasek o tym konkretnym zastosowaniu. Dodatkowym atutem przy wyborze konkretnego dostawcy piasku hamulcowego do piasecznic jest posiadanie przez niego odpowiednich certyfikatów na sprzedawane wyroby. Najważniejszym z nich jest certyfikat zgodności, który jest nadawany przez Instytut Kolejnictwa. (uprawnienia budowlane przepisy)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com