fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Niebezpieczeństwo pracy na budowie

Zawód związany z budownictwem to nie tylko mnóstwo kroków, by posiąść odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Mogłoby się wydawać, że później jest tylko łatwiej, ale jest jedna rzecz, która to komplikuje. Otóż podczas pracy na budowie musimy zdawać sobie sprawę, że część wykonywana będzie na wysokościach.(akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów) A to łączy się nawet z zagrożeniem życia. oczywiście to nie tak, że jesteśmy sami bez wsparcia. Cały czas asekuruje nas odpowiednio przygotowany sprzęt. Jednak ryzyko wciąż pozostaje.

Dlatego właśnie rozpoczęcie tak niebezpiecznej pracy możliwe jest tylko jeśli zastosujemy wszelkie środki ochrony nas samych jak i tych dookoła. W sytuacji kiedy tego nie dopilnujemy, łamiemy Prawo budowlane. Cel zabezpieczeń jakie towarzyszą pracownikom budowy jest jeden jednak niezmiernie ważny. Mianowicie zabezpieczają daną osobę przed upadkiem z dużej wysokości. Warto pamiętać, że prawo budowlane podchodzi niesamowicie srogo do nieprzestrzegania środków bezpieczeństwa podczas prac. (program jednolite akty prawne)

Co rozumiemy przez „prace na wysokości” i czy jest ona konkretnie określona? Otóż tak, praca na wysokości zaczyna się od przebywania 1 metr nad poziomem ziemi, czy innym podłożem. Jest to jasno wyjaśnione i nie pozostawia nam miejsca na domysły. Uprawnienia budowlane powinna posiadać każda osoba wykonująca te czynności. Czasami też nawet roboty ociepleniowe podlegają pod ten typ prac. Odnośnie zabezpieczeń na budowach to specjalne uprzęże z automatyczną blokadą są absolutnym standardem i koniecznością. (materiały do nauki na egzamin)Mają one chronić pracowników przed upadkiem. Jednak jak wspomniałam ryzyko zawsze istnieje, więc jeśli coś pójdzie nie tak i uprząż nie zadziała, mimo wszystko niweluje ona upadek z dużej wysokości.

Bezpieczeństwo higieny pracy

To właśnie w ten sposób osoby inwestujące wywiązują się z przepisów BHP. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – to zdanie jest niczym mantra na budowach. Dlatego też każdy pracodawca w pierwszej kolejności szuka osób, które już wcześniej miały styczność z pracą na wysokościach, nawet niewielką. Jak wszyscy wiemy posiadanie zgranej grupy ludzi, którzy wiedzą czego się od nich wymaga i jak dokładnie wykonywać powierzone im zadania sprawia, że praca jest łatwiejsza, szybsza i przyjemniejsza.(więcej ciekawostek)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com