fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szerokość naw

Szerokość naw to 12.5 oraz 15m, rozmieszczenie kolumn w stronę podłużną równa się 12.5m. Kolumny i belki podsuwnicowe zrobione były w tej budowli sposobem monolitycznym, pełna budowla dachowa sposobem prefabrykacji. (program egzaminu na uprawnienia) Prefabrykowana budowla dachowa zrobiona bywa z dźwigarów kratowych o szerokościach 12.5 oraz 15m umieszczonych na ponadsuwnicowych elementach kolumn, wspartych na nich trójkątnych dźwigarów szedowych o szerokości 12.5m i z odstępów.  W budowli tej metodą łatwą bez trudności formowania prefabrykatów i bez dodawania rosłości ustrojowych rozwiązano skomplikowane zagadnienie wsparcia jednego dźwigara kratowego na kolejnym.

Nawy i rozstawienie kolumn
Nawy i rozstawienie kolumn

Dźwigary szedowe i kratownice

Dźwigary szedowe i kratownice o szerokości 15m są budowlami o węzłach nieruszających się, są podczas założenia przegubów w węzłach dźwigarów rozmieszczenia statycznie określane. Jednak kratowy dźwigar zastrzałowy dla szerokości 12,5 posiada węzły przesuwne i bywa podczas zakładania przegubów w węzłach ustrojem jednokrotnie geometrycznie różnym. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Z punktu widzenia statycznego i budowlanego użyte w tej sytuacji dźwigary kratowe skupiają się do dwóch różnych grup. Warto zauważyć, ze wyliczenia używane tu dźwigara zastrzałowego muszą zostać dobrze zrobione, z pamiętaniem o nieruchomości węzłów i sposobie montowania budowli dachowej. Brak krzyżulców w polu centralnym bywa niezwykle ważny z punktu widzenia delikatności powierzchni świetlnej, zysk ten jednak ma przez siebie przymus używania mocniejszych średnic w innych częściach kraty. Teoretycznie dźwigary te obciążone są tylko równo co do centralnej szerokości i podczas tego brak krzyżulców w polach centralnych nie jest ważny. W trakcie montowania pojawiają się jednak masy nierówne, znacznie dla tego rozmieszczenia niedobre, poza tym widnieje zawsze możliwość pojawienia się przypadkowych mas nierównych już podczas eksploatacji budowli. Masy tego typu potrafią sprawić poważne punkty zginające w drutach kraty, jakie muszą zostać idealnie pokazane w wyliczeniach i trzeba je zaznaczyć podczas wymiarowania średnic. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Montaż

Montowanie zrobione było przez trzy tygodnie, dziesięciotonowym dźwigiem rodzaju Derric. Podciągi niższe wspierają się na wspornikach kolumn, górne na wyższych gałęziach kolumn. Płyty szedowe wspierają się idealnie na niższych i wyższych podciągach, przestrzenie jednak pionowe wśród wyższym i dolnym podciągiem bywają zapełnione umieszczonymi ramami okiennymi. (uprawnienia budowlane program) Budowla w tym znaczeniu otrzymuje dużo na stateczności podczas montowania, brak jednak stężeń podłużnych na osi kolumn wywołuje pewne obawy.

Łukowo uformowane okrycie szedowe sprawia widoczne rozpory na podporach, na skutek jakich zmieniają odstępy wśród kolumn. Rząd badań pokazał celowość używania w podobnych budowlach rozporek długich w osiach kolumn.

Okrycie budowlą szedową

W sytuacji okrycia budowlą szedową szerokości 12m i wyżej użycie dźwigarów o szedach podwójnych ma plus większej równości naświetlenia obiektu. (uprawnienia budowlane 2022) Jednak to posiada też widoczny mankament, bo zachodzi tu wtedy przymus odprowadzenia wód opadowych z rynien centralnych od środka szerokości co do kolumn dzięki systemu kanalizacyjnego rur kierowanych pochyło pod budowlą. Przez to w wielu sytuacjach przez rezygnację z większej równości światła używa się dźwigarów jednoszedowych też podczas szerokości równających się albo większych od 12m. Rosłości dźwigarów szedowych, a zarazem powierzchni świetlnych muszą zostać używane tutaj większe. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com