fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Powierzchnie podziałowe poprzeczne

Powierzchnie podziałowe poprzeczne i podłużne w kolejno po sobie warstwach muszą być umiejscowione mijankowo. Daje to następujące rezultaty:

-ciężary skupione rozkładają się ku dołowi na kolejno większą przestrzeń muru, jaka odgrywa ważną rolę w przekazywaniu tych ciężarów na ziemię, (program egzaminu na uprawnienia)

-lepsze wiązanie masy muru,

-mur nie będzie się rozdzielał na słupy, co pewnie miałoby miejsce jeśli mur był podzielony na całej wysokości pionowymi powierzchniami podziału, więc słupy mogłyby osiadać nie tak jak trzeba. Niektóre z nich na wskutek obciążeń ukośnych mogą się wykrzywiać czy przechylać. W niejakich popularnych układach cegieł mijankowe przewiązanie powierzchni podziałowych poprzecznych i podłużnych pełną podstawą cegły spotyka się w każdej warstwie, w innych co kilka. (uprawnienia budowlane kontakt)

Murowanie elementów
Murowanie elementów

Spoiny

W niewielu przypadkach i w murach zrobionych ze źle przygotowanych kamieni mogą pojawić się odchylenia. Miejsca dotykania się oddzielnych kamieni nazywa się spoinami. Bywają one często zapełnione zaprawą i wtedy mają pewną grubość. Wyróżniamy spoiny podłużne, wsporne, poprzeczne.

W konstrukcjach murowanych można wyróżnić dwie grupy, które często różnią się od siebie przeznaczeniem, rodzajem pracy statycznej czy kształtem geometrycznym. Są to:

-sklepienia

-mury pionowe czyli kominy, filary, ściany, konstrukcje o powierzchniach bocznych, pochylonych, pionowych. Mury pionowe wciąż pozostaną przy swojej nazwie i będą nazywane zwyczajnie murami pionowymi. (uprawnienia budowlane 2021)

Oprócz tych wyżej wymienionych grup, warto jeszcze wspomnieć o murach okładzinowych skarp. Są one mianowicie formą przejściową pomiędzy murami pionowymi a brukami.

Projektowanie muru

Zdarzają się czasami takie sytuację, gdzie nie jesteśmy w stanie uniknąć ciśnień ukośnych względem powierzchni wspornych, szczególnie w zetknięciu z murami oporowymi czy przegrodami wodnymi. Taki mur należy projektować w taki sposób, żeby móc pozbyć się poślizgu warstw. Uda się to wykonać, nawet w sytuacji braku wytrzymałości w powierzchni wspornej na ścinanie lub przyczepność, jeśli składowa normalna (prostopadła) sił Q przekazywanych przez tę powierzchnię i pomnożona przez współczynnik / będzie większa od składowej działającej w powierzchni. (uprawnienia budowlane program)

Kamienie warto układać taką metodą, żeby ich największe ściany czyli podstawy, były w powierzchniach wspornych muru. Ujmując to inaczej, kamienie muszą być układane na płasko w stosunku do sił cisnących, a nie na stojąco czy pod kątem. Jest to ważne dla zachowania jak najlepszej równowagi kamieni w masie muru.

Mocna zaprawa używana do murowania obniża ryzyko poślizgu, jednak ten dodatni wpływ zaprawy zazwyczaj zostaje ominięty, bo przyczepność zaprawy do muru nie może być prawidłowo zapewniona.

Pion murarski

Pion murarski duży o długości 250 mm i średnicy 30 mm jest wykorzystywany przy robotach murarskich. Taki pion jest oksydowany bądź stalowy polerowany. Pion murarski mały o długości 100 mm a średnicy 20 mm jest stosowany przy robotach tynkarskich. Występuje jako oksydowany, stalowy polerowany czy mosiężny.

Każdy pion musi składać się z pręta z wyżłobionym gniazdem i nasadki do niego wkręcanej. Sznurek, który na końcu ma supeł wpuszcza się pionowym kanalikiem w nasadce.

Łata, inaczej linia murarska (PN/I-59010) to sosnowa łata gładko ostfugana z tępymi krawędziami. Jej długość wynosi 1,5 m, a przekrój 28 X 66 mm. Można jej używać do sprawdzania równości płaszczyzn i krawędzi, ale zarówno do sprawdzania poziomu podczas użycia z poziomnicą. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ważna linia (linia pozioma PN/I-59031) to sosnowa deska, która jest gładko ostrugana i ma wymiary 5 m X 40 mm X 200 mm. Jest okuta płaskownikami mosiężnymi na wkręty, stępionymi krawędziami i otworami uchwytowymi. Sprawdza się do sprawdzania i wyznaczania płaszczyzn, a zwłaszcza płaszczyzn poziomych z wykorzystaniem poziomnicy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com