Masa bitumiczna w budownictwie drogowym

Masa bitumiczna w budownictwie drogowym

W budownictwie drogowym często używa się masy bitumicznej. Pojawiła się w pierwszej połowie XX wieku. Jest to mieszanka, w skład której wchodzą kruszywa, lepiszcza i wypełniacze. Można ją produkować i na ciepło, i na zimno, co pozwala na używanie jej przez cały rok. Używana jest głównie do napraw dróg – wypełnianie dziur, pęknięć czy wybojów (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne).

Masa bitumiczna w budownictwie drogowym
Masa bitumiczna w budownictwie drogowym

Produkcja masy bitumicznej

Po etapie połączenia tych trzech surowców, następuje moment przesiania przez specjalnie przeznaczone do tego sito. Kolejnym krokiem jest podział ciepłego kruszywa na tzw. frakcje składowane w komorach. Najczęściej powstają wówczas cztery frakcje. Następnym etapem jest odmierzanie przygotowanego materiału i przenoszenie do mieszalnika (egzamin na uprawnienia budowlane). Przygotowaną już masę bitumiczną umieszcza się w zbiornikach. Są one później transportowane samochodem na miejsce budowy. Od czego zależy jakość powstałej masy bitumicznej? Od dokładności dozowania składników, a także czasu ich mieszania.

Zalety i wady masy bitumicznej

Przede wszystkim jest idealna do połączeń we wszystkich rodzajach nawierzchni. Właściwa mieszanka sprawia, że jest możliwe przeniesienie obciążeń i przesunięć, które są tak bardzo istotne w transporcie drogowym (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Jest ona elastyczna, dzięki czemu można ją lepiej, a przede wszystkim praktyczniej wykorzystać. Surowiec można wykorzystać również do innych budów, niezwiązanych z drogowymi. Masa bitumiczna izoluje także grunt, zwłaszcza przed nadmiernym wchłanianiem wody. Jest ona odporna na działanie promieni słonecznych, także nadaje się do stosowania w miejscach z niskimi temperaturami. Charakteryzuje się wysoką trwałością oraz jest odporna na obciążenia statyczne czy mechaniczne.

Poprawnie przygotowana mieszanka powoduje zwiększenie przyczepności opon do powierzchni. Dzięki temu czas hamowania jest krótszy. Nie da się ukryć, że masy bitumiczne są szybkie w układaniu. Ma to znaczenie w momencie, kiedy trzeba np. jednocześnie utwardzić wiele dróg. Zapominanie o przeprowadzaniu regularnych zabiegów przez zarządcę dróg może mieć wpływ na trwałość nawierzchni. Drogi z masy bitumicznej są podatne jednak na częstsze uszkodzenia niż np. kostka brukowa. Warto zwrócić uwagę na koszty – bardziej opłacalne jest wylewanie masy bitumicznej na dużych powierzchniach niż na mniejszych.

Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych klikając TU.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.