Masa bitumiczna w budownictwie drogowym
W budownictwie drogowym często używa się masy bitumicznej. Pojawiła się w pierwszej połowie XX wieku. Jest to mieszanka, w skład której wchodzą kruszywa, lepiszcza i wypełniacze. Można ją produkować i na ciepło, i na zimno, co pozwala na używanie jej przez cały rok. Używana jest głównie do napraw dróg – wypełnianie dziur, pęknięć czy wybojów (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Do zlepiania szczelin oraz dylatacji ogólnych nawierzchni betonowych i asfaltowych stosuje się właśnie masę bitumiczną (program na uprawnienia budowlane).
Produkcja masy bitumicznej
Po etapie połączenia tych trzech surowców, następuje moment przesiania przez specjalnie przeznaczone do tego sito. Kolejnym krokiem jest podział ciepłego kruszywa na tzw. frakcje składowane w komorach. Najczęściej powstają wówczas cztery frakcje. Następnym etapem jest odmierzanie przygotowanego materiału i przenoszenie do mieszalnika (egzamin na uprawnienia budowlane). Przygotowaną już masę bitumiczną umieszcza się w zbiornikach. Są one później transportowane samochodem na miejsce budowy. Od czego zależy jakość powstałej masy bitumicznej? Od dokładności dozowania składników, a także czasu ich mieszania.
Zalety i wady masy bitumicznej
Przede wszystkim jest idealna do połączeń we wszystkich rodzajach nawierzchni. Właściwa mieszanka sprawia, że jest możliwe przeniesienie obciążeń i przesunięć, które są tak bardzo istotne w transporcie drogowym (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Jest ona elastyczna, dzięki czemu można ją lepiej, a przede wszystkim praktyczniej wykorzystać. Surowiec można wykorzystać również do innych budów, niezwiązanych z drogowymi. Masa bitumiczna izoluje także grunt, zwłaszcza przed nadmiernym wchłanianiem wody. Jest ona odporna na działanie promieni słonecznych, także nadaje się do stosowania w miejscach z niskimi temperaturami. Charakteryzuje się wysoką trwałością oraz jest odporna na obciążenia statyczne czy mechaniczne.
Poprawnie przygotowana mieszanka powoduje zwiększenie przyczepności opon do powierzchni. Dzięki temu czas hamowania jest krótszy. Nie da się ukryć, że masy bitumiczne są szybkie w układaniu. Ma to znaczenie w momencie, kiedy trzeba np. jednocześnie utwardzić wiele dróg. Zapominanie o przeprowadzaniu regularnych zabiegów przez zarządcę dróg może mieć wpływ na trwałość nawierzchni. Drogi z masy bitumicznej są podatne jednak na częstsze uszkodzenia niż np. kostka brukowa. Warto zwrócić uwagę na koszty – bardziej opłacalne jest wylewanie masy bitumicznej na dużych powierzchniach niż na mniejszych.
Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych klikając TU.
W budownictwie drogowym stosuje się odpowiednie mieszanki tzw. masy bitumicznej. Jest ona aktywnym połączeniem kruszywa, lepiszcza i wypełniacza. Zatem dzięki właściwemu wymieszaniu tych trzech składników otrzymujemy ww. masę. Do zlepiania szczelin oraz dylatacji ogólnych nawierzchni betonowych i asfaltowych stosuje się właśnie masę bitumiczną (program na uprawnienia budowlane).
Jak przygotowuje się masę bitumiczną?
Na proces przygotowania masy bitumicznej składa się kilka elementów. Ogólną masę przygotowuje się na gorąco. Istotnie tylko w odpowiedniej temperaturze posiada ona swoje odpowiednie właściwości.
Następnie całość przesiewa się przez odpowiednie sito. Kolejnym krokiem jest podział całości na kilka części, tzw. frakcji. Istotnie, wszystkie frakcje mają pozytywny wpływ na uzupełnianie luk w drodze podczas budowy. Z drugiej jednak strony każda frakcja odpowiada za coś innego.
W komorach przez długi czas jest przechowywane niewykorzystane kruszywo (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Dopiero po pewnym czasie dodaje się je do mieszalnika, który miesza części składowe na masę bitumiczną. Istotnie, proces mieszania sprawia, że materiał nabiera dodatkowych właściwości, które umożliwiają na przykład utwardzenie świeżej nawierzchni.
Kiedy masa jest już gotowa zostaje umieszczona w zbiornikach. Z kolei cały materiał jest bezpiecznie transportowany samochodem w miejsce docelowe.
Gdzie wykorzystywana jest masa bitumiczna?
Specyfika masy bitumicznej pozwala na wykorzystywanie jej do wszelkich rodzajów nawierzchni drogowych. Istotnie, całość rewelacyjnie spisuje się do połączeń ww. nawierzchni.
Odpowiednia mieszanka umożliwia przeniesienie wszystkich obciążeń i przesunięć (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Jest to niezwykle istotne właśnie w transporcie drogowym.
Elastyczność masy bitumicznej
Masa bitumiczna charakteryzuje się wysoką elastycznością. Dzięki temu daje wyważenie i można lepiej wykorzystywać ją w praktycznym działaniu. Wykazuje dużą odporność na nacisk, co zwiększa wytrzymałość danego wypełnienia. Jest to jedno z najważniejszych zadań, które pozwala nam wykorzystanie masy bitumicznej (testy 2019 uprawnienia). Istotnie, surowiec może być wykorzystywany zarówno do określonej budowy w budownictwie drogowym, jak i do innego rodzaju budowli.