fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

W budownictwie drogowym stosuje się odpowiednie mieszanki tzw. masy bitumicznej. Jest ona aktywnym połączeniem kruszywa, lepiszcza i wypełniacza. Zatem dzięki właściwemu wymieszaniu tych trzech składników otrzymujemy ww. masę. Do zlepiania szczelin oraz dylatacji ogólnych nawierzchni betonowych i asfaltowych stosuje się właśnie masę bitumiczną (program na uprawnienia budowlane).

Jak przygotowuje się masę bitumiczną?

Na proces przygotowania masy bitumicznej składa się kilka elementów. Ogólną masę przygotowuje się na gorąco. Istotnie tylko w odpowiedniej temperaturze posiada ona swoje odpowiednie właściwości.

Następnie całość przesiewa się przez odpowiednie sito. Kolejnym krokiem jest podział całości na kilka części, tzw. frakcji. Istotnie, wszystkie frakcje mają pozytywny wpływ na uzupełnianie luk w drodze podczas budowy. Z drugiej jednak strony każda frakcja odpowiada za coś innego.

W komorach przez długi czas jest przechowywane niewykorzystane kruszywo (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Dopiero po pewnym czasie dodaje się je do mieszalnika, który miesza części składowe na masę bitumiczną. Istotnie, proces mieszania sprawia, że materiał nabiera dodatkowych właściwości, które umożliwiają na przykład utwardzenie świeżej nawierzchni.

Kiedy masa jest już gotowa zostaje umieszczona w zbiornikach. Z kolei cały materiał jest bezpiecznie transportowany samochodem w miejsce docelowe.

Gdzie wykorzystywana jest masa bitumiczna?

Specyfika masy bitumicznej pozwala na wykorzystywanie jej do wszelkich rodzajów nawierzchni drogowych. Istotnie, całość rewelacyjnie spisuje się do połączeń ww. nawierzchni.

Odpowiednia mieszanka umożliwia przeniesienie wszystkich obciążeń i przesunięć (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Jest to niezwykle istotne właśnie w transporcie drogowym.

Elastyczność masy bitumicznej

Masa bitumiczna charakteryzuje się wysoką elastycznością. Dzięki temu daje wyważenie i można lepiej wykorzystywać ją w praktycznym działaniu. Wykazuje dużą odporność na nacisk, co zwiększa wytrzymałość danego wypełnienia. Jest to jedno z najważniejszych zadań, które pozwala nam wykorzystanie masy bitumicznej (testy 2019 uprawnienia). Istotnie, surowiec może być wykorzystywany zarówno do określonej budowy w budownictwie drogowym, jak i do innego rodzaju budowli.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.