fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym jest klimakonwektor?

Klimakonwektory to urządzenia mające na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Zazwyczaj są stosowane w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej, jednak coraz częściej można je spotkać w domach prywatnych. Czynnikiem chłodniczym/grzewczym tych urządzeń jest woda (lub jej mieszanina). (uprawnienia budowlane testy na egzamin)

Klimakonwektory -zasady działania w domach

Jakie są zalety klimakonwektorów?

Klimakonwektory pozwalają na dość szybkie zwiększenie lub zmniejszenie temperatury w danym pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu wentylatora przepływ powietrza jest niezwykle intensywny. Rozwiązanie to jest o wiele bardziej korzystne niż ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki. Główną zaletą klimakonwektorów są także  regulatory temperatury, które zapobiegają przegrzewaniu pomieszczenia, a co za tym idzie nie marnowaniu energii. (cennik materiałów na uprawnienia )

Wykorzystanie wody jako czynnika grzewczego jest też przyjazne środowisku. W przeciwieństwie do klasycznych systemów klimatyzacji wykorzystujących czynnik szybkowrzący (freon).

Czego wymaga klimakonwektor?

Dawniej klimakonwektory stosowane były wyłącznie w dużych obiektach takich jak galerie handlowe, czy biurowce. (egzamin na uprawnienia budowlane) Ze względu na zmiany klimatu oraz polepszenie się standardu życia w Polsce, coraz więcej osób prywatnych zaczyna stosować systemy klimatyzacyjne.

Dzięki zastosowaniu wody jako czynnika grzewczego, klimakonwektory zimą mogą być podgrzewane w kotłach gazowych, a latem chłodzone za pomocą agregatów chłodniczych. Idealnym systemem do tych urządzeń są coraz popularniejsze pompy ciepła z funkcjami grzania i chłodzenia.

Jak działa klimakonwektor?

Klimakonwektor poprzez wentylatory, stosuję system wymiany ciepła z otoczeniem oraz schładzania go za pomocą skraplania wilgoci. Urządzenie wykonane jest z blachy pokrytej powłoką antykorozyjną. Posiada także filtry jonizacyjne co polepsza jakość powietrza w pomieszczeniu. Ważnym aspektem klimakonwektorów jest fakt, że gdy wentylator jest wyłączony, urządzenie zapewnia jedynie temperaturę dyżurną. Wbudowany system automatyki (np. włącznik zegarowy), może ponownie uruchomić wentylator, co spowoduje szybkie ogrzanie lub schłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Kiedy temperatura będzie już optymalna układ zmniejszy wydajność lub całkowicie wyłączy wentylator utrzymując pożądaną temperaturę. (egzamin pisemny i ustny na uprawnienia)

Całe urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby używać jak najmniejszej ilości energii umożliwiającej osiągniecie pożądanego efektu. Takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne ze względu na koszty związane z energią, pozwala też na ograniczenie emitowanego hałasu, co sprawia, że urządzenie jest niemalże niesłyszalne.

Ceny klimkonwektorów są uwarunkowane od ich typu, wielkości oraz oprogramowania. Za urządzenie wraz z  sterownikiem trzeba zapłacić około2,5 tys. zł. W tym przedziale cenowym znaleźć można sprzęt o mocy grzewczej 3,5 kW wraz z wysoką skutecznością chłodzenia. Oczywiście na rynku znaleźć można także o wiele droższe klimakonwektory, zazwyczaj przeznaczone do budynków użyteczności publicznej. (akty na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com