fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kierownik budowy – zawód zaufania publicznego

Oczywiście ze względu na to, iż powyższa profesja jest zawodem zaufania publicznego – nie każdy może zostać kierownikiem budowy. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Tutaj wymaga się ukończenia uczelni wyższej na kierunku związanym z budownictwem. Drugą kwestią jest praktyka zawodowa, którą należy zrealizować przy budowie różnych obiektów budowlanych. Wówczas można podejść do egzaminu na uprawnienia budowlane w wybranej specjalności.

Kierownik budowy – zawód zaufania publicznego

Najpopularniejsze specjalności

Wśród absolwentów budownictwa oraz związanymi z nim kierunków największym powodzeniem cieszą się uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Poza tym część kandydatów decyduje się na specjalność architektoniczną, inżynieryjną mostową oraz drogową. Oczywiście specjalności jest wiele, więc wachlarz możliwości jest szeroki (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Istotnie, można wybrać także specjalność wyburzeniową, hydrotechniczną lub instalacyjną. Do specjalności instalacyjnej zalicza się specjalność elektryczną, sanitarną czy też telekomunikacyjną.

Czynności wykonywane przez kierownika budowy

Jeżeli chodzi o czynności wykonywane przez kierownika, to wszystko zależy od posiadanej przez niego specjalności uprawnień budowlanych. W związku z tym kierownik może zajmować się kierowaniem budowy autostrad, osiedli, dróg, domów jednorodzinnych, obiektów sanitarnych czy też instalacji elektrycznych. Ważnym aspektem jest fakt, że praca przy dużych inwestycjach wymaga odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Zatem każdy świeżo upieczony kierownik zaczyna swoją karierę od małych budowli (programy do uprawnień budowlanych). Nabywając doświadczenie oraz umiejętności z czasem może wykazać się przy większych inwestycjach.

Praktyka kontra teoria

Oczywiście w tym pojedynku zawsze będzie remis. Zarówno praktyka, jak i teoria są na równi potrzebne w pracy kierownika budowy. Godnym uwagi jest fakt, że profesja ta wymaga ciągłego doszkalania i śledzenia aktualnych przepisów. Istotnie, Prawo budowlane cały czas ulega modyfikacji, pojawiają się nowe ustawy oraz rozporządzenia (uprawnienia budowlane – egzamin). Dodatkowo konieczna jest znajomość najnowszych rozwiązań technologicznych oraz materiałów budowlanych. Tylko dzięki temu kierownik budowy będzie miał szansę na osiągnięcie mistrzostwa w swoim fachu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com