fbpx
program
Uprawnienia Budowlane


Strop drewniany – Belki najczęściej mają wymiary 18x24cm i mają rozstaw od 80-150 cm. Najczęściej są widoczne od spodu. Strop tego typu nie jest już stosowany ze względu na niebezpieczną łatwopalność. Aktualnie zastąpił je strop żelbetowy oraz konstrukcje ceramiczne. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Strop Ackermana – Jest to strop wykonany z pustaków ceramicznych, które tworzą szalunek dla żelbetonowych żeber. Zbrojony jest prętami nośnymi i strzemionami. Z uwagi na prostą konstrukcje i łatwość wykonania, strop był bardzo popularny w poprzednich latach. Podobnej budowy jest strop typu kontra, w którym pustaki ceramiczne zostały zastąpione betonowymi a rozstaw żeber wynosi 60 cm. (uprawnienia budowlane)


Jakie wyróżniamy rodzaje stropów
Jakie wyróżniamy rodzaje stropów

Strop Kleina – Konstrukcja tego stropów składa się ze stalowych dwuteowników i wypełnienia z cegieł na zaprawie murarskiej. Zbrojony jest z prętów stalowych lub bednarki. Tego rodzaju stropy najczęściej znajdziemy na poddaszach najczęściej w parze z płytą lekką.

Strop gęsto żebrowy – Strop najczęściej stosowany w domach jednorodzinnych z uwagi na łatwość jego wykonania. Konstrukcyjnie jest zbliżony do stropu Ackermana jednak w tym przypadku belki są prefabrykowane i nie jest wymagane pełne deskowanie.(uprawnienia architektoniczne)

Strop żelbetowy – Konstrukcja ta jest w pełni wykonywana na placu budowy. Wyróżniamy strop płytowy lub płytowo -żebrowy. Przy budowie domów jednorodzinnych jest rzadko stosowany, bo wymaga dokładnych obliczeń i wprawy oraz pełnego deskowania co wiąże się z dodatkowym nakładem czasu.

Strop prefabrykowany

Strop z płyt prefabrykowanych – Elementy tego stropu wykonuje się w wytwórni. Gdy trafi na plac budowy jest praktycznie gotowy do użytku. Jest rzadko stosowany w domach jednorodzinnych gdyż do jego montażu wymagany jest dźwig. W takim wypadku lepiej sprawdzały się płyty kanałowe ze względu na łatwość montażu oraz fakt że od razu po montażu miały pełną nośność.(uprawnienia budowlane kontakt)

Strop powinien cechować się nie tylko dużą wytrzymałością, ale również pełnić rolę termoizolacji, gdy mamy do czynienia z poddaszem które nie jest wyizolowane – musimy być świadomi tego, że będzie tam temperatura taka sama bądź bardzo podobna do tej na zewnątrz. W lecie to nie będzie dużym problemem, ale w zimie gdy na dworze szaleje mróz – ocieplenie może okazać się niezbędnym elementem naszego stropu.

Jak podeprzeć nasz strop ?


Kiedy nasz strop jest ponad przeciętnych wymiarów, a nasze ściany nośne i konstrukcja mogą sobie nie poradzić z siłą, jaka jest generowana, konieczne może okazać się podparcie stropu. Takie podparcie jest szczególnie potrzebne wtedy, gdy w naszym domu mamy sporo dużych otwartych przestrzeni. W takim wypadku nieodzownym elementem jest wykonanie takiego podparcia np. za pomocą podciągu lub filarów. Podciąg to belka umieszczona na dole naszego stropu. Stanowi ona wzmocnienie, dzięki któremu ciężar stropu zostaje odprowadzony do ścian nośnych, jest to sposób bardziej popularny niż filary, ponieważ filary nie zawsze pasują do naszego wnętrza.(program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com