fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybór kierownika praktyki zawodowej

Wybór kierownika praktyki zawodowej nie jest wcale taki łatwy, jak mógłby się wydawać. Część kandydatów z pewnością zastanawia się, czy na to stanowisko mogą poprosić inspektora nadzoru budowlanego. Jakby nie patrzeć, posiada on nie tylko całą potrzebną wiedzę, ale i pełni samodzielną funkcję na budowie. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Zadania inspektora nadzoru budowlanego

Niestety okazuje się, że jest to niemożliwe. Za jego główne zadania uważa się nadzorowanie prac oraz sprawdzanie ich poprawności, łącznie z ich dokumentacją. Inspektor nadzoru budowlanego nie bierze bezpośredniego udziału w wykonywaniu i organizowaniu pracy na budowie. To są obowiązki kierownika budowy i z tego powodu to właśnie on może stać się kierownikiem praktyki. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Na czym polega praktyka?

Praktyka odbywana w celu uzyskania uprawnień budowlanych ma skupiać się czynnym udziale w procesie budowy i pracach budowlanych. Obejmuje też sprawowanie funkcji technicznych na budowie. Nietrudno więc dostrzec, że pod okiem inspektora nadzoru budowlanego te czynności nie byłyby nadzwyczajnie w świecie możliwe. Gdyby praktykant pozostał przy nim podczas praktyki, nie zdobyłby odpowiedniego doświadczenia, tak potrzebnego w przyszłym zawodzie. Jest to interpretacja przepisów nie tylko okręgowych komisji kwalifikacyjnych, ale również Naczelnego Sądu Administracyjnego. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Inspektor nadzoru budowlanego a potwierdzenie wyrokami sądu

O takiej interpretacji mówią także wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok o sygnaturze IV SA 364/97 stawia sprawę jasno: inspektor nadzoru budowlanego nawet jeśli będzie posiadał odpowiednie uprawnienia, nie może opiekować się praktyką. Wszelkie prowadzenie prac budowlanych pod jego okiem nie spełnia wymogów odbywania praktyki zawodowej. Ponadto wyrok o sygnaturze IV SA/Wa 935/13 podkreśla, kto wyłącznie może być kierownikiem praktyki. Czytamy tam, że jest to funkcja techniczna kierowania budową lub kierowania pracami budowlanymi. Inspektor nadzoru budowlanego nie kieruje ani nie organizuje budowy. On wyłącznie kontroluje budowę na polecenie inwestora. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com