Technika emulsyjna
Nazywamy tworzenie płaszczyzn malarskich z farb emulsyjnych. Farby emulsyjne, opierające się na spoiwie emulsyjnym jak i na dyspersyjnym, dają w rezultacie płaszczyzny dużej jakości o pięknym wyglądzie zewnętrznym. W zależności jaki składnik błonotwórczy został wykorzystany, potrafią one zamieniać farby olejne. Do ich plusów wlicza się to, że da się rozcieńczać z wodą, więc da się je nakładać na fundamenty, które do końca nie wyschnęły. (uprawnienia budowlane kontakt) Farby emulsyjne da się nakładać na każdy fundament oprócz tych z metalu, bo wtedy nie będą współgrać. Można je też wykorzystać do malowania fundamentów, które już są okryte farbami olejnymi, lakierami czy emaliami. Fundamenty muszą być solidne, odpowiednio wysuszone i oczyszczone i nie może być na nich widać zadrapań czy szczelin, tak samo jak w przypadku techniki klejowej. (uprawnienia budowlane 2021)
Świeże tynki cementowe
Nie warto również malować dopiero co stworzonych tynków cementowych, bo wolny tlenek wapniowy umieszczony w cemencie złączy się z olejem i powstanie z tego mydło. Jak musimy malować olejnie na niewyschniętym podłożu, warto na nie nałożyć fluaty. Przeprowadzenie malowania olejnego wyprzedza odpowiednie umycie płaszczyzny tynku z zabrudzeń i wygładzenie zaprawą wszystkich pęknięć czy deformacji. Potem płaszczyznę gruntuje się z pokostem. Po zastygnięciu gruntu wygładza się płaszczyznę szpachlówką, czyli masą jaka złożona jest z glinki oraz wody z niewielką ilością pokostu i kleju. (uprawnienia budowlane program) Wystygniętą szpachlówkę szlifuje się pumeksem. Patrząc na to, jak wygładzoną płaszczyznę oczekujemy dostać, szlifowanie oraz szpachlowanie szpachlówki robi się jeden, dwu lub trzykrotnie. Wszystkie kolejne razy robi się coraz to bardziej natłuszczoną szpachlówką, jaka ma w sobie więcej pokostu.
Tynki wapienne
Tynki wapienne da się malować farbą emulsyjną nie szybciej niż miesiąc od skończenia, tynki cementowo-wapienne dopiero po trzech bądź czterech miesiącach. Jak występuje przymus malowania tynków świeższych, pokazujących odczyn alkaiczny, warto je zanim zacznie się malować fluatować. Do nakładania farb emulsyjnych korzysta się wałków, natryskiwaczy bądź pędzli ławkowców. Farby emulsyjne w rezultacie dają eleganckie matowe płaszczyzny, które do tego są bardzo solidne, przez co raz częściej są wykorzystywane w konstrukcjach mieszkaniowych, szpitalnych czy szkolnych. (akty prawne uprawnienia budowlane) Płaszczyzny te da się też usuwać wodą. Malowanie techniką olejną przeprowadza się farbami jakie w składzie mają pigment biel cynkową i pokost. Aby prościej nanieść farbę da się dodać w roli rozpuszczalnika terpentynę, lecz w małej ilości, bo zaniża solidność farby. Malować da się mury w pełni wysuszone, bo parująca z nich woda w postaci wilgoci gromadzi się pod płaszczyzną olejną i tworzą się nie pożądane pęcherze.
Stare tynki
Stare tynki warto szorować roztworem z szarego mydła, a te świeże gruntować farbą wapienną. Po zastygnięciu zaprawy zaczyna się do odpowiedniego nanoszenia barwy. Uszykowanie farby skupia się na rozpuszczeniu w wodzie kredy pławionej czy glinki i odpowiednim zamieszaniu. Osobno dodaje się do wody pigment i rozpuszcza klej. Potem właściwie miesza się rozpuszczoną kredę, a na samym końcu dokłada się klej. Roztwór przepuszcza się przez zbite sito i przelewa do odpowiednich buteleczek. Malowanie robi się przez sunięcie z góry do dołu pędzlem, wałkiem, czy natryskiwaczami. Malowanie klejowe zachodzi w trzech etapach : całkowitych, półcałkowitych oraz jasnych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Jasne kolory
Malując w barwach jasnych, farbę nanosi się dwa razy. W przypadku półcałkowitych, na zagruntowaną płaszczyznę nanosi się pierw jedną warstwę barwy jasnej, a później jeden bądź dwa razy nakłada się barwę półcałkowitą. Otrzymuje się go poprzez zniwelowanie w farbie liczby kredy z tym samym powiększeniem pigmentu. (program egzaminu na uprawnienia) Tak samo maluje się w barwach całkowitych. Na jednokrotne malowanie jasne nakłada się coraz to mocniejsze kolory. Malowanie warto ponawiać kilkakrotnie, bo barwy całkowite nie są proste do otrzymania. Malowanie w barwach całkowitych przeprowadza się zwykle w obszarach eleganckich i bogatych. Malowanie klejowe używa się do drewna czy tynków. Techniki klejowe są zmywalne oraz słabe. O wiele lepszym rozwiązaniem będą techniki emulsyjne.