fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elementy złącz w budynkach powstałych z wielkich płyt

Budynki z wielkich płyt wznoszono już wiele lat temu. W związku z tym, że niektóre z nich mają już wiele lat przeprowadza się w nich badania elementów konstrukcyjnych złączy. Warto zastanowić się czy przeprowadzanie ekspertyz obejmujących stan wieszaków przed wykonaniem docieplenia jest uzasadnionym działaniem. Przeprowadzone badania konstrukcyjnych złącz w wielkopłytowych budynkach w raporcie obejmują ponad 300 odkrywek, wykonanych w różnych elementach złączy. Były nimi typowe pionowe złącza dyblowe, pionowe złącza z klamrowymi i spawalnymi połączeniami oraz złącza poziome.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Elementy złącz w budynkach powstałych z wielkich płyt
Elementy złącz w budynkach powstałych z wielkich płyt

Wyniki z przeprowadzonych badań

Podczas realizacji prac nad badaniami nie przyjęto odpowiednich metod badań, które pozwoliłyby dokonać oceny jednoznacznej, czy łącza wypełniono za pomocą zaprawy czy betonu. Tworzenie odwiertów przy zastosowaniu udarowo – obrotowej wiertarki nie pozwoliło określić poziomu średnicy kruszywa, a próbki jakie pobrano miały postać pyłu. Na tej podstawie można było stwierdzić, że spoiwem przy wypełnianiu złącz był cement. W dwóch przypadkach stwierdzono całkowity brak w wypełnieniu złącza. Znajdowały się one pomiędzy poprzecznymi nośnymi ścianami, a osłonowymi ścianami w systemie tzw. Szczecin. Zauważyć należy tu, że ściany połączono za pomocą łączników w miejscach, gdzie znajdowały się pętle prefabrykatów. Stali nie otulono betonem i była ona pokryta rdzą, ale bez korozyjnych wżerów.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Stalowe elementy na osłonowych ścianach

Ściany osłonowe na schodowych klatkach mocowało się przy zastosowaniu stalowych elementów w systemie OWT. Wykazywały one pokrycie powierzchniową rdzą, jednak także nie odnotowano tu korozyjnych wżerów. Były one osłonięte wapienno – cementowym tynkiem, który cechował się niskim poziomem wytrzymałości. Nie gwarantował on odpowiedniej korozyjnej ochrony.  (uprawnienia budowlane kontakt) Niestarannie wykonano też spawanie, a w dwóch wypadkach stwierdzone zostały pęknięcia na całej długości spawów. Podczas wykonywania badań próbek złączy nie zauważono poza śladową ilością obecności chlorków, które mogłyby świadczyć o dodaniu środków w celu przyśpieszenia procesu wiązania. Elektromechaniczne rodzaje badań potwierdziły że zaprawa bądź beton wypełniające złącza mają dobre ochronne właściwości dla zbrojeniowej stali.  (uprawnienia budowlane program) 

Niestaranne wypełnienie w złączach

Znaleziono kilkanaście przypadków, gdzie złącza były niestarannie wypełnione. Objawami tego był brak betonu albo też występowanie dziur w części dolnej pionowych złączy. Powyżej tych miejsc natomiast wypełnienie złączy było prawidłowe. Przyczyną związaną z niestarannością wypełnienia było nieodpowiednie zagęszczenie betonowej mieszanki w danym złączu. W czasie przeprowadzania badań odsłonięto zbrojeniowe pręty, łączniki oraz pętle, które nie wykazywały korozji w betonie, jaki wypełniał złącza. Pojawiała się jedynie nalotowa rdza, która z pewnością powstała przed procesem zabetonowania elementów stalowych. Poziome złącza wykonano z betonu i nie stwierdzono w nich braków w wypełnieniach. Poziome styki znajdujące się pomiędzy wewnętrznymi ścianami wielowarstwowych osłonowych płyt wypełniono przy użyciu zaprawy. Zaprawa jednak w wielu przypadkach posiadała niski poziom wytrzymałości.  (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com