fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane – wprowadzenie

Egzamin na uprawnienia budowlane to czas, na który czeka każdy architekt czy inżynier budownictwa. To ważny etap na drodze osobistego rozwoju zawodowego, bo po zdaniu takiego egzaminu możemy samodzielnie pełnić funkcje techniczne w budownictwie. Chcąc zostać kierownikiem budowy/prac budowlanych albo projektantem w danej branży, musimy oczywiście legitymować się odpowiednim wykształceniem. Zalicza się do tego studia inżynierskie, których kierunek jest związany z budownictwem. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Praca bez uprawnień budowlanych

Sam egzamin na uprawnienia i jego zdanie nie są nam potrzebne do pracy w zawodzie. Oznacza to jednak wtedy znacznie ograniczone możliwości. Praca bez nadanych uprawnień oznacza nie tylko stanowiska pracy o mniejszym prestiżu, ale i przede wszystkim niższą płacę. To właśnie te powody sprawiają, że większość absolwentów studiów oraz część mistrzów i techników decyduje się na kwalifikowanie i egzaminowanie na uprawnienia budowlane. To duży krok w stronę przyszłej kariery. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Uprawnienia budowlane a stan prawny

Polskie prawo stanowi jasno: aby samodzielnie pełnić funkcje techniczne w budownictwie, należy zdać egzamin na uprawnienia budowlane. Nie posiadając takich uprawnień nie możemy pełnić wyżej wymienionych funkcji na żadnym placu budowy w Polsce. Chcąc wziąć udział w inwestycji moglibyśmy pełnić wyłącznie rolę asystenta projektanta w biurze projektowym albo majstrem na placu budowy. Nie jest to jednak szczyt marzeń i ambicji. Gdy zdecydujemy się zdawać egzamin na uprawnienia, musimy pamiętać o posiadaniu odpowiedniego wykształcenia. Chcąc pełnić samodzielne funkcje techniczne należy być inżynierem budownictwa (morskiego, lądowego lub hydrotechnicznego) albo architektem, elektroenergetykiem, inżynierem instalatorem lub inżynierem elektrykiem. (uprawnienia architektoniczne)

Egzamin na uprawnienia – co zyskujemy

Dzięki możliwościom, które uzyskamy zdając egzamin, możemy podpisywać dokumenty powiązane z inwestycjami budowlanymi. Zyskujemy także kompetencje niezbędne do prowadzenia samych inwestycji. Gdy chcemy się rozwijać, zdanie egzaminu jest niezbędnym elementem na naszej drodze. Oprócz tego będziemy także musieli być wpisani do rejestru Izby Architektów RP lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Należy też pamiętać o posiadaniu statusu członka okręgowej izby samorządu zawodowego. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com