fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czynniki wpływające na wszelkie błędy oraz odchylenia podczas cyklu produkcyjnego

Czynników wpływających na powstawanie odchyleń w kształtach i wymiarach jest wiele (egzamin na uprawnienia budowlane). Dzieli się je na dwie grupy. Pierwsza z nich to czynniki na które wpływa zastosowana produkcyjna technologia i są one z winy producenta. Druga grupa to przypadkowe czynniki, gdzie producent nie ponosi za nie winy. W przypadku pierwszej grupy czynnikami, które wpływają na odchylenia jest źle zorganizowana produkcja, nieodpowiedni sposób podczas produkowania elementów, uszkodzone albo nieodpowiednie rodzaje maszyn i urządzeń oraz bak poprawnej konserwacji urządzeń i sprzętów mechanicznych.

odchylenia podczas cyklu produkcyjnego
odchylenia podczas cyklu produkcyjnego

Co wpływa na sztywność formy?

Na sztywność formy wpływa grubość zastosowanej blachy oraz inne elementy, jakie zostały użyte, aby ją wykonać (program uprawnienia budowlane). Ważny jest też rodzaj oraz rozmieszczenie i konstrukcja złączy. Minimalna grubość blach w zależności od wielkości oraz rodzaju elementu, a także w związku z przyjętą metodą produkcyjną wynosi 4 do 24 mm. Największymi błędami stosowanymi przy projekcie form jest zastosowanie cienkich blach przy ich konstrukcji.

Role, jakie spełnia forma

Forma spełnia podstawową rolę oraz decydującą podczas powstawania odchyłek prefabrykowanych elementów oraz w związku z ich wielkością. Przy zastosowaniu stałych form uzyskuje się najmniejszy poziom odchyleń. Są to nierozbieralne formy, czyli matryce. Największe odchylenia powstają w związku z produkcją w rozbieralnych formach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wykazują małą sztywność, ponieważ wykonuje się je z cienkich blach a czasami z drewna. Stałe rodzaje form są kosztowne i powodują, że zużywa się więcej betonu. Ma to związek z tym, że trzeba wziąć tu pod uwagę boczne zbieżności powierzchni, aby umożliwić wyjęcie z formy prefabrykatu. Sztywność formy to podstawowy czynnik, który decyduje dokładności i jakości podczas produkcji elementów w rozbieralnych formach.

Przypadkowe rodzaje czynników

W tej grupie czynniki są różnorodne (uprawnienia budowlane – egzamin). Przyczynami powstawania przypadkowych czynników jest wybrana metoda związana z zagęszczaniem betonu, sposób, w jaki przebiega termiczna obróbka oraz zdeformowanie formy podczas produkcyjnego cyklu. Eliminacja tych czynników jest niemożliwa. Jednak wprowadzając pewne rodzaje zmian można ograniczyć te czynniki i zmniejszyć ich wpływ na powstawanie wszelkich błędów, nie zwiększając jednocześnie własnych kosztów produkcji. Czynniki te powstają na wskutek przypadkowych błędów i wywołują one w związku z tym normalny poziom odchyłek. Wpływ, który decyduje jakości danej produkcji a jednocześnie o wielkości błędów i odchyleń mają czynniki, takie jak konstrukcja samej formy oraz jej rodzaj, poziom sztywności formy, materiał wykorzystany przy jej wykonaniu, położenie oraz rodzaj złączy, wykorzystanie form oraz ich gospodarowanie. Ważnym czynnikiem jest też rodzaj zastosowanej produkcyjnej technologii oraz sposób, w jaki składuje się wyprodukowane elementy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com