fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Aby uzyskać uprawnienia budowlane należy zdać egzamin, który dzieli się na dwie części. Pierwsza część jest pisemna – uznawana za łatwiejszą (uprawnienia budowlane – egzamin). Drugą z kolei część ustna, która przysparza kandydatom więcej trudności.

W celu zdania egzaminu pisemnego należy zacząć się uczyć stosunkowo wcześnie, aby odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim warto dowiedzieć się jak wygląda i przebiega. Egzamin jest przygotowywany przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną, a badania pokazują, że jego zdawalność ma tendencję spadkową (uprawnienia budowlane).

Jakie wiadomości są niezbędne do zdania egzaminu pisemnego?

Przede wszystkim należy skupić się na aktualnych przepisach, ponieważ to na nich oparte są zestawy pytań. Polska Izba Inżynierów Budownictwa publikuje przed każdą sesją egzaminacyjną wykaz norm i aktów prawnych, z którymi trzeba się zapoznać. Opracowana przez Izbę baza zawiera ponad kilka tysięcy pytań. Dla każdej ze specjalności oraz rodzaju uprawnień spośród tych pytań testy są tworzone losowo.

Jak wygląda egzamin pisemny?

Istotni sporym ułatwieniem jest to, iż egzamin składa się z pytań zamkniętych. Ma on formę testu jednokrotnego wyboru. Kandydat wybiera zatem jedną odpowiedź z trzech możliwych (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Z kolei wymagana liczba poprawnych odpowiedzi oraz czas trwania egzaminu zależą od rodzaju oraz zakresu uprawnień, o które stara się zdający.

Termin egzaminu jest zawsze ten sam (nauka do uprawnień budowlanych). Część pisemna niezmiennie odbywa się w tym samym terminie oraz o tej samej godzinie w każdej okręgowej izbie inżynierów budownictwa. Miejsce egzaminu ustala indywidualnie każda okręgowa izba inżynierów, z kolei datę – komisja egzaminacyjna.

Kiedy podawane są wyniki egzaminu pisemnego?

Istotnie, choć pisanie egzaminu jest stresujące, to równie stresujące może być oczekiwanie na jego wynik. Najpierw jednak przekazywana jest informacja, czy dana osoba zostanie dopuszczona do zdawania egzaminu. Kandydat na uprawnienia budowlane przynajmniej miesiąc przed egzaminem otrzymuje tę informację listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Wówczas poznaje również dokładną datę oraz miejsce egzaminu. Wtedy konieczne jest uiszczenie drugiej części opłaty za postępowanie kwalifikacyjne.

Po napisanym egzaminie kandydat musi poczekać na wyniki. Jeżeli udało mu się otrzymać pozytywny wynik egzaminu, zostaje ustalony termin ustny. Do części ustnej egzaminu kandydaci przystępują zwykle w kolejności alfabetycznej (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com