Żurawie

Żurawie montażowe

Żurawie montażowe muszą spełniać takie zasady:

-rosłość podnoszenia musi przewyższać rosłość montażową całej konstrukcji, (uprawnienia budowlane kontakt)

-udźwig żurawia nie powinien być niższy od masy zakładanej części, powiększonego około 20%,

-muszą posiadać taką rozpiętość, żeby potrafiły zająć się całą konstrukcją ze składu przyobiektowego.

Wymaganą rosłość montażową można uzyskać tak, że do rosłości konstrukcji dostawia się rosłość unoszonej części, rozległość zawiesia i 60cm na luz w sterowaniu i montowaniu. Większa część żurawi posiada regulowany zasięg robót i przez to zmienia się jego udźwig. Sterować wysięgiem z masą da się w każdym żurawiu masztowym, a w żurawiach wieżowych i samojeżdżących wykonalne bywa to tylko w paru sposobach o kontrolowaniu hydraulicznym, jakie nie są popularne w Polsce. W reszcie sposobów kontrolę wysięgu robi się wtedy, kiedy żuraw nie ma na sobie ładunku. Wysięg opisuje się w metrach. (uprawnienia budowlane 2021)

Żurawie montażowe
Żurawie montażowe

Przejezdne i bramowe żurawie

Przejezdne żurawie wieżowe oraz bramowe potrzebują rozstawienia wymaganego toru. Tor szynowy dla żurawia rozmieszcza się jak najbardziej blisko stawianej konstrukcji, ale z pamiętaniem o niektórych odstępach. Tor rozmieszcza się na wygładzonym gruncie. Pod płaszczyzny robi się podsypkę z tłucznia albo żwiru. (uprawnienia budowlane program) Podsypka musi być coraz to grubsza w zależności od jakości ziemi.

Na ziemiach odpowiednich daje się 15-20cm tłucznia, a na ziemiach gorszych nawet do 50cm. Masywne podsypki da się rozmieszczać pasmami idącymi jedynie poniżej szyn. Rozłożenie podkładów jest w dużej mierze zależne od masy żurawia. Analogicznie, dla żurawi niewielkich będzie większy, a dla masywnych mniejszy. Prześwit toru żurawia 450 kN-m wytwórni państwowej to 3,8m, a masywniejszych żurawi wieżowych to nawet 8-10m. Odchylenie odstępu wśród szynami nie powinna przekraczać 3mm. Odchyłka szyn od poziomu nie powinna być większa od 5mm.

Nośność liny

Jak chcemy wyznaczyć nośność liny to zakładamy z katalogu jej odporność zakładaną i dzielimy poprzez współczynnik ochrony o wyniku do 10. (akty prawne uprawnienia budowlane) Liny działające na bębnach albo krążkach poza rozciąganiem są narażone też na zgniatanie. Aby ta moc nie uszkodziła nam lin, bębny oraz krążki powinny posiadać wymaganie dużą obszerność. Na pęta korzysta się lin 6X61 + 1K. Bywają to liny masywne, zrobione z dużej ilości prętów o niedużej średnicy. Posiadają one skręty współzwite, bo liny o skręcie przeciwzwitym bywają niesamowicie mało ruchome. Liny składuje się naciągnięte na krzyżaki, bębny oraz krążki. Liny warto składować jedynie w punktach nie wilgotnych o drewnianej czy betonowej posadzce. Robi się to, by uniknąć korozji prętów i gniciu rdzenia konopnego. W tym miejscu temperatura nie może być większa niż dwadzieścia stopni, bo jak ją przekroczy smar potrafi zmienić stan na ciekły i przeszkadzać w pracy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ochronienie lin

Warto ochronić liny przed osiadaniem na nich zabrudzeń, piasku, czy czegokolwiek innego co potrafiłoby się połączyć ze smarem. Żeby liny służyły na długo, warto je co jakiś czas smarować odpowiednim preparatem. Korzysta się do tego ciepłego smaru o temperaturze jaka dochodzi nawet do 70-80°C. linę zanim ją użyjemy warto skontrolować, czy nie znajdują się w niej za duże ilości uszkodzonych prętów, deformacje, wgłębienia albo pęknięcia.

Montowanie części bywa głównie przeprowadzane poprzez żurawie, nie aż tak często poprzez maszty montażowe. Piwnice, punkty zerowe konstrukcji, hale niskie bywają montowane głównie poprzez koparki z osprzętem dźwigowym albo żurawie kołowe czy samochodowe. Do zamontowania niezwykle masywnych części korzysta się z żurawi masztowych albo bramowych. Rosłe konstrukcje zamontowuje się zwykle przy użyciu żurawi wieżowych czy stałych, a konstrukcje z części przestrzennych o ciężarze do dwudziestu ton zamontowuje się suwnicą bramową. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.