fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Źle ukształtowane komponenty w rusztowaniach

W czasie przeprowadzonych badań rusztowań w latach 2016-2018 wykazano szereg błędów związanych z rusztowaniami.  W jednym z przypadków, jaki był nieliczny zignorowano obowiązek wyznaczenia niebezpiecznej strefy w obszarze rusztowania. Znajdowało się ono na budowie, która była ogrodzona, a krawężniki wpływają nieco na ograniczenie ryzyka związanego ze spadaniem z wysokości przedmiotów. Na rusztowaniu brakowało siatki oraz uzasadniających zwężenie niebezpiecznej strefy daszków, jak i lokalizację zbrojarskiego warsztatu blisko rusztowania. Strefa zagospodarowana tuż przy rusztowaniu powoduje zwiększenie ryzyka śmierci dla osoby, która spadnie z takiego rusztowania. Podczas upadku może nadziać się ona na zbrojeniowe elementy. (uprawnienia budowlane 2022) 

Źle ukształtowane komponenty w rusztowaniach
Źle ukształtowane komponenty w rusztowaniach

Brak ochronnych barier

Bardzo często na budowie popełnia się błędy, które polegają na braku zastosowania barier ochronnych. W czasie przeprowadzania badań najczęściej barier brakowało od wewnętrznej strony rusztowania oraz w szczytach, pomimo dużej odległości pomiędzy płaszczyzną rusztowania a elewacją. Wewnętrzne bariery dodatkowo bardzo rzadko wykazywały kompletność. Krawężnikowe deski przy wewnętrznych poręczach były tylko w kilku przypadkach, a wewnętrzne bariery ograniczały się często do górnej jednej poręczy. W zewnętrznych barierach z kolei krawężnikowe deski traktowano często jak opcjonalny rodzaj wyposażenia. (uprawnienia budowlane 2022) 

Komunikacyjne piony

Kluczowym elementem są piony komunikacyjne w związku z bezpieczeństwem, jak i wygodą użytkowania. Podczas przeprowadzania badań dostrzeżono wiele konstrukcji, które nie były w pełni przemyślane. Przykładowo na jednej z konstrukcji dostawiono do sąsiadujących rusztowaniowych wież komunikacyjny pion. Takie rozwiązanie zmuszało użytkowników do tego, aby odpiąć poręcz i przeciskać się pod stężeniami. To nie zabezpieczało ich w żaden sposób przez możliwością wpadnięcia ich na balkon. Na rusztowaniach czekają na użytkowników niekiedy pułapki, które mogły by zostać uniknięte, gdyby nie chęć oszczędności. Monterzy pozostawiają rury kotew, które zawężają i tak już wąskie światło w roboczej przestrzeni, umieszczone na wysokości kostek, kolan czy twarzy. Takiego rodzaju przeszkody bardzo często występują i patrząc na doświadczenia badawczego zespołu mogą się one przyczyniać do powstawania wypadków, urazów i mieć znaczący wpływ na wydajność pracy pracowników. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Przebadane rusztowania

Kondycja ramowych rusztowań w Polsce po przeprowadzeniu badań nie jest dobra.  (uprawnienia budowlane program)  Oszczędności oraz przyzwyczajenia sprawiają, że wybiera się rusztowania, które zapewniają jedynie minimum roboczej przestrzeni. Na 120 rusztowań aż 115 z nich posiadało robocze pomosty na szerokość wynoszącą 60 cm. Pięć z pozostałych posiadało pomosty o 1 metrze szerokości. Każde z tych rusztowań było własnym rusztowaniem generalnego wykonawcy albo podwykonawcy. Dwa z nich najlepsze z lat miało już dawno za sobą. Każde z badanych rusztowań wyposażono w drabiny. Jest to mniej bezpieczne i ergonomiczne niż schody. Wyniki wskazały, że oszczędzono także na zabezpieczeniach podstawowych, głównie na wewnętrznych barierach. Rzadko pojawiały się poszerzenia, a ich duży brak wykazywano w górnych częściach rusztowania.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com