fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zadania Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna jako jeden z organów Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa ma wiele obowiązków i zadań. Jedną z podstawowych czynności, za które odpowiada jest przewodniczenie w sprawach o przydzielanie uprawnień budowlanych, jak i tytułu rzeczoznawcy budowlanego. Sprawdza ona i analizuje wszystkie zaistniałe postępowania kwalifikacyjne, minimum raz do roku.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane) Podejmuje decyzje, czy dany tytuł rzeczoznawcy budowlanego powinien zostać przyznany czy też nie. Kolejnym ważnym zadaniem jest też precyzyjne przygotowanie wszystkich pytań egzaminacyjnych do egzaminu na uprawnienia budowlane.

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna wykonuje też czynności związane z prawem. Przewodniczy postępowaniom odwoławczym i podejmuje decyzje II instancji. Wszystko to dotyczy spraw, które na celu mają przybliżenie znaczenia treści decyzji uprawnień budowlanych oraz uargumentowania przydzielenia tych uprawnień przez okręgowe komisje kwalifikacyjne.(program do egzaminu na komputer)

To jeszcze nie wszystkie obowiązki, z których musi wywiązać się Komisja. Wydaje ona fachowe opinie w sprawach o odpowiedzialności zawodowej inżynierów budownictwa. Te opinie trafiają prosto do Krajowego Sądu Dyscyplinarnego. Co ważne, Komisja ta nie działa na własnych zasadach. Za wszystkie czynności i zadanie, które wykona musi później złożyć raport do Krajowego Zjazdu Izby. On sam natomiast nadzoruje działania okręgowych komisji kwalifikacyjnych. Ponadto ma uprawnienia umożliwiające odwoływanie uchwał, które zostały podjęte przez okręgowe komisje kwalifikacyjne. Aczkolwiek mogą to zrobić tylko w sytuacji, gdy dana uchwała nie idzie w zgodzie z prawem budowlanym lub regulaminem.(program do egzaminu w wersji android)

Ostateczne decyzje Komisji

Komisja cechuje się powagą swoich działań tak więc decyzje przez nią podejmowane, są zazwyczaj traktowane jako te ostateczne. Jeśli nie zgadzamy się z daną decyzją w II instancji dotyczącej sprawy o uprawnienia budowlane w organach samorządu zawodowego mamy jedno wyjście. Nie później niż do 30 dnia od podjęcia tej decyzji musimy udać się do odpowiedniego sądu administracyjnego i złożyć skargę.(materiały do egzaminu) Trochę inny tok działania odbywa się jeśli chodzi o sprawy przydzielania czy też pozbawiania tytułu rzeczoznawcy budowlanego. Są one również ostateczne jednak komisja kwalifikacyjna musi rozpatrzyć je ponownie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com