fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

asfalty i smoła

Asfalty i smoły są najczęściej używane w budownictwie jako środki gruntujące, lepiki, masy plastyczne bądź różne kity oraz zazwyczaj są upłynniane przez podgrzewanie lub dodatek rozpuszczalników organicznych. Wyjątkiem są emulsje bitumiczne. (program egzaminu na uprawnienia)

Zaprawy asfaltowe w zależności od sposobu ich użycia i postaci dzielimy na trzy grupy:

-emulsje,

-kity bitumiczne,

-środki gruntujące oraz lepiki na zimno czyli materiały stosowane przy użyciu rozpuszczalników organicznych,

-lepiki na gorące czyli materiały stosowane na gorąco. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wyroby z asfaltów
Wyroby z asfaltów

Środki gruntujące to asfalty lub smoły upłynnione za pośrednictwem rozpuszczalników takich jak benzyna, benzol, solwentnafta i toluol. Są stosowane na zimno. Takie materiały muszą być dostarczane w bardzo szczelnie zamkniętych beczkach. Trzeba uważnie pilnować, żeby rozpuszczalniki nie wyparowały przed użyciem materiału. Jeśli zawartość beczki zgęstnieje, da się ją jeszcze uratować. Należy rozcieńczyć zawartość przez dodanie rozpuszczalnika, ale tylko takiego, który był pierwotnie użyty. Jeżeli otworzymy beczkę, a na jej powierzchni powstanie twarda powłoka powstała w wyniku odparowania rozpuszczalnika, wtedy nie możemy użyć tej warstwy.

roztwory asfaltowe

Asfalt upłynniony kryjący używany jest przez jedno, dwu lub trzykrotne rozsmarowanie na przygotowanej wcześniej powłoce gruntującej jako warstwa zabezpieczająca przed wilgocią. Skład asfaltu upłynnionego to głównie asfalt drogowy w ilości zazwyczaj od 50 – 80%, reszta to rozpuszczalniki.

Materiały roztworów asfaltowych produkowane są w konsystencji płynnej, pół gęstej bądź gęstej. Dalej kategoryzowane są tylko materiały mające bezpośrednio użytek w robotach budowlanych. Roztwory asfaltowe w zależności od przeznaczenia zawierają:

-od 35 do 80% asfaltu (wagowo),

-od 20 do 65% rozpuszczalnika .

Roztwór musi być jednolity, nie może mieć wody i koniecznie musi z łatwością rozprowadzać się w temperaturze pokojowej pędzlem malarskim. Taka cienka warstwa roztworu rozprowadzona na pionowej powierzchni powinna wyschnąć w miejscu przewiewnym w temperaturze od 10 do 20°C i to w czasie krótszym niż doba. Najczęściej jednak jest sucha już po kilku godzinach. (uprawnienia budowlane 2021)

materiały izolacyjne pół gęste i gęste

Są to preparaty składające się z asfaltów, rozpuszczalników oraz dodatków wypełniających takich jak miał kamienny, azbest drobnowłóknisty i średnio-włóknisty, mączka azbestowa, wełna żużlowa i inne. Bardzo często, aby polepszyć właściwości plastyczne dodaję się odrobinę kauczuku bądź paku stearynowego. Większość materiałów ludzie codziennie spotykają w handlu, ale pod różnymi nazwami. Są stosowane na powłoce gruntującej jak izolacja, według poleceń wytwórni.(uprawnienia budowlane program)

1.Materiały pół gęste – w ich skład wchodzi asfalt, którego musi być powyżej 50%, rozpuszczalnik w ilości około 20% oraz mieszanina mączki kamiennej i azbestu krótko włóknistego lub wełny żużlowej.

2.Materiały gęste – są to kity o składzie: asfalt powyżej 50%, rozpuszczalnik 15% i mączka kamienna oraz długo włóknisty azbest lub wełna żużlowa.

rozpuszczalniki

Przy ich użyciu należy zachować wszelkie środki ostrożności i bezpieczeństwa, ponieważ są wysoce łatwopalne i trujące. Bardzo wskazane jest, by miejsca w których roboty z rozpuszczalnikiem się odbywają były dobrze przewietrzone, przede wszystkim ze względu na zdrowie pracowników, którzy są narażeni na oddychanie ulatniającymi się oparami. Również ze względu na szybsze wysychanie warstw, które o wiele szybciej twardnieją, gdy w pomieszczeniu jest dużo powietrza. (akty prawne uprawnienia budowlane)

lepiki asfaltowe

Są stosowane na zimno do pap. Wg PN-58/B-24620 jest to masa zrobiona z mieszaniny asfaltów o temperaturze mięknienia wg P i K nie mniejszej niż 70°C, asfaltów ponaftowych, dodatków, które zwiększają przyczepność takich jak paki tłuszczowe i żywica oraz dodatków upłynniających lotnych na przykład benzolu surowego czy solwentnafty. Poza wspomnianymi składnikami lepik czasami zawiera także włókna mineralne, roślinne czy zwierzęce, tworzące szkielet stały lepiku (np. sierść, azbest włóknisty, wełna żużlowa). Takie lepiki stosuje się w miejscach, gdzie użycie lepiku na gorąco napotyka trudności i gdzie czas wyschnięcia nie ma znaczenia. Szczególnie do izolacji pionowej i poziomej fundamentów, w zimnych i wilgotnych porach roku, ciężkich wielowarstwowych izolacjach tarasów, mostów, tuneli, stropów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com