fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ czynników atmosferycznych na pokrycie dachowe

Każdy z typów konstrukcji wewnętrznej dachów w inny sposób reaguje na oddziaływanie wiatru. Do otwartych konstrukcji zalicza się nieużytkowe poddasze bez warstwy krycia wstępnego, dachy posiadające folię jako wstępne krycie, ale nie jest ona sklejona na zakładach oraz nie posiada usztywnienia termiczną warstwą izolacji. Do otwartych konstrukcji zalicza się także wszystkie rodzaje więźb, które posiadają odsłonięte przestrzenie, jakie powstały za pomocą słupów. Zamknięte rodzaje konstrukcji to  każde z użytkowych poddaszy, gdzie wewnętrzna budowa nie przepuszcza powietrza. Są to też poddasza posiadające warstwę folii krycia wstępnego, która zaklejona jest na zakładach oraz folia nie zaklejona na zakładach, ale usztywniona termoizolacyjną warstwą i posiadająca paroizolację (uprawnienia budowlane kontakt).

Wpływ czynników atmosferycznych na pokrycie dachowe
Wpływ czynników atmosferycznych na pokrycie dachowe

Budowanie i konstruowanie dachów

Wraz z upływem lat podejście do budowania oraz konstruowania dachów uległo zmianie.  (uprawnienia budowlane program)  Branża budowlana na ten moment wykazuje się dużą świadomością w związku z występującymi nietypowymi pogodowymi zjawiskami. W związku z tym poszukuje odpowiednich technicznych rozwiązań. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz stworzeniu poprawnej konstrukcji wpływa się na ochronę domów oraz dachów od wysokich temperatur. Meteorolodzy starają się przewidywać pogodę, jednak zmiana klimatu sprawia, że zjawiska czasami są gwałtowne i nieplanowane. To właśnie dachy budynków są najbardziej narażone na zmiany zachodzące w klimacie. Poszukiwanie w związku z tym odpowiednich technicznych rozwiązań, wprowadzanie ulepszeń oraz stosowanie dobrych praktyk będzie tu z pewnością procentowało lepszym wykonaniem dachu, który będzie jeszcze bardziej bezpieczny dla użytkowników budynku. (uprawnienia budowlane 2022)

Mocowanie dachówek

Wokół tematu związanego z mocowaniem na dachu dachówek powstało wiele teorii oraz wątpliwości. Są projektanci, którzy w oparciu o obowiązujące normy i obliczenia wraz z ujęciem konkretnej lokalizacji wyznaczają ilość klamer, jaka będzie zastosowana na 1m² dachowej połaci. Z kolei teoria Braas mówi, że jeżeli dach wykazuje pochylenie o kącie większym bądź równym 65°, w takim wypadku mocuje się każdą z dachówek. Jeżeli dach ma mniejsze pochylenie niż 65° ale budynek znajduje się w obszarze, który zagrożony jest silnymi wiatrami mocuje się przynamniej w każdym z rzędów co trzecią dachówkę. Stosuje się tu przesunięcie w prawo albo w lewo w każdym z kolejnych rzędów.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Strefy wiatru a konstruowanie dachu

Zarówno wykonawcy, jak i dekarze często podnoszą dyskusję odnośnie wiatrowych stref i lokalizacji budynku. W związku z tym nakłada się pewne rodzaje zasad związanych ze sposobem mocowania dachówek. Zarówno oddziaływania wiatru na budynki, jak i strefy wiatrowe są ujęte w normach PN-EN 1991-1-4:2008 Eurokod 1 oraz PN-77/B-02011/Az1:2009. W tych dwóch normach nieco odmiennie definiowane są pojęcia wiatrowych stref. Różnią się też zasadami wykonywania obliczeń. Jeżeli jednak konstruktorzy wykonają obliczenia ssania dachówek, to będzie to zgodne z zapisami zarówno jednej normy, jak i drugiej.(program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com