Godnym uwagi jest fakt, że aby dobrze czuć się w domu lub innym pomieszczeniu zamkniętym konieczna jest odpowiednia wentylacja. Istotnie, osoby projektujące oraz budujące domy często o tym zapominają (nauka do uprawnień budowlanych). Co prawda kwestie instalacji wodociągowych czy też kanalizacyjnych zawsze są dopracowane, a w powyższym zakresie nieco zrzucane na dalszy plan. Należy jednak pamiętać, że powietrze zewnętrzne, które przenika do budynku decyduje o tym, jaki panuje w nim mikroklimat. Dlatego też inwestując w dom zainwestujmy także w jego właściwą wentylację.
Odpowiednio zaprojektowana wentylacja
Jeżeli chodzi o dobrze zaprojektowaną wentylację, to musi ona spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim udział powietrza zewnętrznego jest tutaj dobierana adekwatnie do pór roku. Oznacza to zatem, że zimą pomieszczenie nie traci ciepła (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Z kolei w okresie letnim wentylacja zapewnia przyjemne ochłodzenie. Ważnym aspektem jest również to, że brak wymiany powietrza generuje gromadzenie się różnego rodzaju zanieczyszczeń w obiekcie. Poza tym może spowodować nagromadzenie się zbyt dużej ilości wydychanego dwutlenku węgla.
Co jeszcze wywołuje zanieczyszczenie domowej atmosfery?
Oczywiście ten artykuł nie jest poświęcony zanieczyszczeniom związanym ze złymi relacjami panującymi w domu. Ale należy przyznać, że zła atmosfera powietrza może także niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Okazuje się bowiem, że zanieczyszczenie w domach mogą również wywoływać meble oraz inne elementy wyposażenia domowego. Poza tym bardzo szkodliwy jest dym tytoniowy (program z aktami na uprawnienia budowlane). Jeśli zatem nie zadbamy o odpowiednią wentylację, wówczas w naszym domu będzie panowała bardzo niekorzystna atmosfera.
Jak zauważyć, że wentylacja źle działa?
Istotnie, zweryfikowanie powyższego aspektu jest stosunkowo trudne. Z pewnością spostrzeżenie, że układ instalacji kanalizacyjnej albo wodociągowej źle działa jest o wiele prostsze. Jeżeli czujemy się źle, w lecie w domu panuje zaduch, a zimą mieszkanie się wychładza – to znak, że wentylacja nie działa odpowiednio. Jednak często lekceważymy ten fakt (egzamin na uprawnienia budowlane). Pamiętajmy, że przepisy określają w jaki sposób powinna działać prawidłowa wentylacja. Zgodnie z nimi prawidłowo działająca wentylacja powinna zapewnić wymianę powietrza w ilości równej jego kubaturze lub trzydzieści metrów sześciennych, na każdego mieszkańca. Tutaj optymalnym rozwiązaniem jest wybranie większej wielkości.